nazwy cwiczen po angielsku

Dieta na masę czyli co jeść, aby przybrać na masie

Ocena użytkowników: 5 / 5
 

Podczas budowania masy mięśniowej, niezmiernie istotne jest właściwe odżywianie. Jest to niezwykle ważne, przede wszystkim jeśli uprawiamy sporty siłowe i chcemy rozbudować masę mięśniową. Odpowiednia dieta na równi z ćwiczeniami fizycznymi jest kluczem do sukcesu.

Układając plan treningowy, powinniśmy o tym pamiętać i uwzględnić dodatkowy czas na spożycie zbilansowanych i zdrowych posiłków. Na początku warto podkreślić, że jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z ćwiczeniami fizycznymi, to przede wszystkim powinniśmy się jednak skoncentrować na właściwym treningu jednak układanie i pilnowanie dobrej diety od początku przyniesie lepsze efekty.

Trzymanie się odpowiedniej, zdrowej i zbilansowanej diety jest bardzo ważne z kilku przyczyn. Po pierwsze, musimy dostarczyć naszemu organizmowi dużą ilość kalorii w ciągu dnia. Chcąc rozbudować mięśnie, powszechnie uważa się, że dodatkowe ok 500 cal każdego dnia jest wysoce wskazane. Wartość ta może się jednak różnić w zależności od wielu czynników, np. intensywności treningu oraz naszej masy. Kolejny  powód do trzymania odpowiedniej diety jest taki, że jeśli będziemy równomiernie i często dostarczać do naszego organizmu składników odżywczych to w czasie treningów będziemy mieli więcej energii i szybciej osiągniemy większą efektywność. Najważniejszym powodem jest jednak to, że dobra dieta zapewni naszemu organizmowi niezbędne składniki do budowy naszych mięśni oraz niezbędne składniki poprawiające funkcjonowanie naszego układu nerwowego.

Węglowodany, białka, tłuszcze

Wyróżniamy następujące składniki pokarmowe: węglowodany, białka oraz tłuszcze. Dodatkowo, aby zapewnić prawidłową pracę naszego organizmu, powinniśmy dostarczyć do naszego organizmu także witaminy i mikroelementy.

Węglowodany – są one podstawowym źródłem energetycznym, popularnie zwane także cukrami. Występuje bardzo wiele różnych cukrów – jedne są dla nas bardziej wartościowe, inne mniej. Generalnie, im węgle są bardziej przetworzone tym gorzej – z tego względu unikamy wszelkiej maści słodyczy czy cukru, jednak chętnie konsumujmy owoce (jabłka, banany, itp), produkty zbożowe (kasze, makarony, ryż), warzywa np. ziemniaki, fasolę, itp.

Białka – nazywane również aminokwasami, są podstawowym składnikiem budulcowym naszego organizmu, to właśnie aminokwasy tworzą mięśnie. Dostarczenie odpowiedniej ilości białek, zwłaszcza białek pochodzenia zwierzęcego, jest istotnym elementem diety sportowca. Należy jednak mieć na uwadze, że spożywanie zbyt dużej ilości aminokwasów może mieć niepożądany skutek – jeśli dieta będzie zbyt bogata w białka, to nasz organizm będzie je spalać, zamiast wykorzystywać jako budulec do mięśni. Zalecana dzienna ilość białka dla osób aktywnie uprawiających sporty siłowe to ok 2 do 3 gramów na każdy kilogram masy ciała. Należy pamiętać, że podczas spożywania tak dużych ilości białka, musimy pić więcej płynów – tak aby produkty przemiany materii były wydalane z naszego organizmu.

Tłuszcze – są również bardzo ważnym składnikiem odżywczym. Przede wszystkim, stanowią główny element energetyczny  naszego organizmu – powinny one pokrywać ok 20% do 35% dziennego zapotrzebowania na energię. Odgrywają one również rolę przy budowaniu mięśni – z tłuszczy zbudowane są przecież błony komórkowe, więc siłą rzeczy, są one potrzebne do budowy komórek naszych mięśni. Ponadto, tłuszcze są potrzebne w procesie przyswajania niektórych witamin.

Każdy z wymienionych składników jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego  organizmu. Podczas dobierania diety, musimy mieć to na uwadze.

Zobacz też:

Dieta na masę
4 dniowy trening na masę

Pin It
Zainteresował Cię ten artykuł?

Serwis centrumfitness.eu prezentuje bazę klubów fitness i siłowni z całej Polski. Każdy wpis przed dodaniem jest moderowany, dzięki czemu nasza baza jest aktualna i rzetelna. Podstrona klubu fitness czy siłowni składa się zarówno z danych adresowych, jak również zdjęć, opinii użytkowników, cennika oraz wielu więcej. Jeśli więc szukasz klubu sportowego, fitness, czy siłowni to zapraszamy do przeglądania ich w naszym serwisie, dzięki czemu w łatwy i przyjemny sposób znajdziesz ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Zgłoś błąd w działaniu strony
lub podziel się z nami uwagami
na temat jej funkcjonalności

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok