nazwy cwiczen po angielsku
opublikuj swoj tekst
Ocena użytkowników: 5 / 5
 

Spis treści

diety-dukanaDieta Dukana to jedna z najpopularniejszych obecnie diet wśród osób próbujących zrzucić zbędne kilogramy. Jest ona dość nietypowa, gdyż dzieli się na kilka etapów. Pierwszym z nich jest faza uderzeniowa, kiedy przez dziesięć dni spożywamy produkty białkowe. Następnie przechodzimy do fazy równowagi, w której do produktów białkowych dołączamy również warzywa. Musimy zachować zasadę, że jednego dnia spożywamy same proteiny, a następnego proteiny i warzywa. Faza ta nie ma określonego przedziału czasowego, powinniśmy ją kontynuować do momentu, kiedy stwierdzimy, że nasza waga jest już odpowiednia. Kolejna faza, czyli utrwalenia, ma za zadanie pomoc w utrzymaniu zdobytej wagi i uchronienie przed efektem jo-jo. Czas tej fazy wyliczamy według zasady, która mówi, że każdy utracony kilogram mnożymy razy dziesięć dni. Możemy w niej spożywać owoce, produkty skrobiowe i pełnoziarniste pieczywo. Do tego dwa razy w tygodniu zjadamy dowolny posiłek, a jeden dzień powinien być wyłącznie białkowy. Ostatnia faza, to białkowe czwartki, które powinniśmy kontynuować do końca życia.

Zasady diety

Oopracwana przez Pierre Dukana, czyli tak zwana dieta proteinowa. Polega ona w dużej mierze na tym, iż osoba decydująca się na ten rodzaj odchudzania spożywa w zwiększonej ilości białka, za to ogranicza w pokarmach tłuszcze i węglowodany. Dietę można podzielić na kilka etapów, a mianowicie fazę uderzeniową, fazę równowagi, fazę utrwalania i białkowe czwartki, które powinny już trwać do końca życia. W pierwszej fazie można spożywać wyłącznie produkty białkowe o zawartości tłuszczu wynoszącej około cztery do pięciu procent. Powinno się wtedy przyjmować dużo płynów, takich jak woda, herbata, czy nawet chude mleko, ważne by nie zawierały one cukru. Faza ta powinna trwać od pięciu do dziesięciu dni. Można wówczas spożywać takie produkty jak chude mięso kurczaka, indyka, wołowinę, koninę, tuńczyka, łososia, wędliny, podroby, owoce morza, chudy nabiał. Do tego oczywiście minimum półtora litra napojów dziennie.

Faza uderzeniowa

W fazie tej można jeść dowolną ilość produktów z określonych grup, wyznaczonych przez Dukana (chude mięsa, ryby, drób).Absolutnie nie wolno jeść niczego spoza listy - słodyczy, owoców, tłustego nabiału, ziemniaków lub makaronu. Nie wolno też pić soków owocowych, choć przyjmować musi się przynajmniej 2,5 litra wody dziennie - jest to konieczne dla dobrej filtracji obciążonych dietą nerek. Faza I trwa średnio 5 dni, choć okres jej trwania zależy od stopnia nadwagi - im większa, tym dłużej trwa faza uderzeniowa.

Faza druga(naprzemienna):

Wkraczając w tą fazę, dieta zostaje uzupełniona o warzywa. Naprzemiennie stosuje się dni z samymi proteinami oraz dni, w których łączy się proteiny z warzywami. Dukan proponuje kilka metod łączenia dni. Można stosować dietę proteinową z naprzemienną w systemie 1 na 1 (jeden dzień z warzywami, jeden bez) - polecany osobom, którym trudno zadowolić się monotonna dietą proteinową, 7 na 7 lub 5 na 5. Osoby, którym zależy na wolniejszym zrzucaniu wagi poleca się cykl 2 na 5, w którym 2 dni to dni proteinowe, reszta - warzywne

Faza trzecia(utrwalenia):

Utrwalenie utrzymania uzyskanej wagi i niedopuszczenia do pojawienia się efektu jojo, to okres w którym należy być szczególnie ostrożnym. Trwa dziesieć dni na każdy utracony kilogram. Czas trwania kuracji przejściowej oblicza się zależnie od wielkości utraconej wagi : dziesięć dni nowej diety na każdy utracony kilogram. Jeśli straciliście 20 kg, trzeba ją stosować przez okres wynoszący 20 razy dzisięc dni, co stanowi dwieście dni, czyli sześć miesięcy i dwadzieścia dni, a 10 kg oznacza sto dni.

Faza czwarta(stabilizacji):

Opiera się ona na prostej zasadzie, niezbędnej, by zachować uzyskaną wagę: jeden dzień ścisłej diety proteinowek w każdy czwartek do końca zycia. Zalecenie ostre i niepodlegające żadnym negocjacjom, ale wystarczająco skuteczne i precyzyjne, aby można je było zaakceptować na tak długi czas.

Rola białka

W najważniejszym składniku diety wyróżniamy m.in. proteiny, które znajdują się głównie w mięsiach (chudy drób, konina, wołowina, podroby, ryby z białym mięsem), owocach morza (kraby, krewetki), jajach (białko). Dieta białkowa skłąda się z czystych protein, których źródłem są wyżej wymienione składniki. Białka są najbardziej zalecanym składnikiem odżywczym, gdyż ich trawienie pochłania dużo czasu i energii, dzięki czemu organizm sięga po zasoby tłuszczowe. Co więcej – jako jedyne z trzech omawianych składników odżywczych, białka są nam niezbędne do życia. Należy więc pamiętać, że są one obowiązkowe w diecie, którą stosujemy (min. 1gram białka na 1kg wagi dziennie, rozdzielone pomiędzy trzy posiłki).

Białko pełni następujące funkcje:

– pełnią funkcje strukturalne (budulec struktur komórkowych: chromatyny, składnik tkanek łącznych, wytworów naskórka kręgowców, błon i koloidów komórkowych, płynów ustrojowych);
– magazynują i transportują substancje (np. ferrytyna, hemoglobina);
– biorą udział w regulacji genów;
– umożliwiają ruch (białka motoryczne: dyneina, miozyna);
– mogą stanowić źródło energii (po deaminacji aminokwasów produkty ich rozkładu włączane są do cyklu Krebsa).
– jako enzymy biorą udział w katalizie enzymatycznej;
– uczestniczą w sygnalizacji (hormony białkowe, czynniki wzrostu);
– pełnią funkcje receptorowe (np. rodopsyna);
– stanowią ochronę immunologiczną organizmu (immunoglobuliny);
– są materiałem zapasowym (np. w jajach, nasionach niektórych roślin);

Przeciwskazania

Każdy kto ma ochotę zacząć proces odchudzania powinien porozmawiać się z lekarzem lub dietetykiem, sprawdzi on przystosowanie naszego organizmu to diet i powie jaka dieta będzie dla nas najwłaściwsza. Ostatnio bardzo popularna stała się dieta znanego doktora Dukana, pozwala ona w szybki i skuteczny sposób pozbyć się niepotrzebnych kilogramów. Jednak dietetycy i specjaliści ostrzegają nas przed stosowaniem tej diety. Przede wszystkim musimy być zdrowi i nie mieć żadnych przeciwskazań, jeżeli mamy kłopoty z nerkami to pod żadnym względem nie możemy korzystać z tej diety. Pierwsza faza polega na jedzeniu tylko cennych białek i protein, ze swojego jadłospisu wykluczymy wszystkie warzywa, owoce oraz inne produkty. Dla naszego organizmu może to być szok, normalnym jest że pierwszych dniach możemy czuć się osłabieni i rozdrażnieni. Dieta Dukana może jednak spowodować pewne problemy zdrowotne, nie każdemu jej stosowanie wyjdzie na zdrowie, możemy mieć problemy z paznokciami, skórą, włosami. Nerki oraz inne narządy wewnętrzne mogą upominać się o niezbędne składniki odżywcze. Dlatego dieta Dukana nie jest dla wszystkich, a przedewszystkim odradzamy ją osobą chorym. Nie mogą jej stosować dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby uprawiające spory wysiłek fizyczny.


 

Dieta Dukana jadłospis

Pierre Dukan, francuski lekarz i dietetyk, od ponad trzydziestu lat w swojej codziennej pracy walczy z nadwagą. Zmagania te zaowocowały powstaniem programu żywieniowego, który, od jego nazwiska nazwany został dietą Dukana. Jako że opiera się ona na białku, dieta ta znana jest także jako dieta białkowa, dieta proteinowa czy dieta protal.

Nazwa „dieta protal”wywodzi się od dwóch słów pochodzących z rodzimego języka jej autora. To połączenie słów „proteins” i „alternatives”. Jej cechą charakterystyczną jest obfitość w produkty białkowe oraz podział na 4 etapy, w czasie których zrzucane są zbędne kilogramy i stabilizowana jest nowa waga.

Czas trwania diety zależny jest od tego, jak wiele kilogramów uda nam się zgubić. I tak faza 1, zwana fazą ataku trwa 5 dni, natomiast faza 2 – faza naprzemienna – trwać powinna do czasu uzyskania pożądanej wagi i polega na stosowaniu przez 5 dni fazy ataku a następnie przez 5 dni na wzbogaceniu jej o produkty, które są w niej dopuszczalne. W przypadku fazy trzeciej, która nazywana jest etapem stabilizacji wagi, kierować należy się zasadą: 10 dni na każdy zgubiony kilogram, zatem jeśli udało się nam schudnąć 10 kilogramów, faza trzecia powinna trwać 100 dni.

Faza czwarta, zgodnie z zaleceniami autora diety proteinowej, Dukana, trwać powinna całe życie. Polega ona na stosowaniu się raz w tygodniu do zaleceń żywieniowych z fazy pierwszej, co ma zapobiec powstaniu efektu jo jo.

Dieta Dukana jadłospis faza 1 – faza ataku

Faza pierwsza została opracowana tak, by zachęcić do dalszej skutecznej walki z nadwagą.

Trwa 5 dni, choć dr Dukan pozwala na przedłużenie jej do 10 dni celem zrzucenia większej ilości kilogramów.

Jadłospis na tym etapie ogranicza się zaledwie do takich produktów jak chude mięso w postaci gotowanej lub grillowanej, w tym drób bez skóry, ryby o białym mięsie, chudy nabiał (biały ser, mleko, kefir, jogurt naturalny, maślanka), jaja oraz niesłodzone napoje: kawa, herbata, zioła.

Mięso doprawiać można ziołami, zwłaszcza tymi, które pobudzają trawienie, a więc: chilli, ostrą papryką, pieprzem.

Faza 1 – faza ataku – dopuszczalne produkty

produkty mięsne:

mięso – chude, konina, wołowina, cielęcina,

drób – kurczak, indyk, zabronione jest mięso gęsi i kaczki,

ryby – makrela, łosoś, tuńczyk, sardynka, sola, dorsz, okoń, pstrąg, ryby o białym mięsie,

podroby – wątróbka drobiowa, wątroba cielęca i wołowa, w ograniczonej ilości,

owoce morza – ostrygi, kraby, krewetki, homary, skorupiaki,

produkty nabiałowe:

chude jogurty, twarożki, maślanka, kefir, dozwolony jeden dziennie jogurt owocowe bez dodatku cukru,

napoje:

minimum 1,5 l. płynów, w tym niegazowana woda mineralna, niesłodzona kawa, herbata, zioła,

inne:

jaja, czosnek, cebula, szczypiorek, przyprawy, zioła.

Przygotowując mięso należy wybierać tylko to chude i przyrządzać je na parze, można je również piec lub grillować. Aby poprawić ich smak wykorzystać należy moc ziół. Idealnie nadają się do tego natka pietruszki, cebula i czosnek, danie można doprawić też niewielką ilością soli lub musztardy.

Dieta Dukana jadłospis faza 2 – faza naprzemienna

Jak mówi sama nazwa, etap ten polega na stosowaniu naprzemiennego jadłospisu do czasu osiągnięcia wymarzonej wagi.

W trakcie jej trwania należy przez pięć dni sięgać po produkty z fazy pierwszej, przez kolejne pięć dni wzbogacać jadłospis o inne, dopuszczalne na tym etapie produkty, którymi są warzywa: rzodkiewka, pomidory, ogórki, pory, kapusta, sałata, szparagi, marchew, buraki, cukinia, grzyby, szpinak, brokuły, papryka.

Na liście produktów zakazanych znajdują się ziemniaki, warzywa strączkowe, kukurydza, awokado.

Warzywa należy jeść w postaci surowej lub gotowanej na parze.

Dieta Dukana jadłospis faza trzecia – etap stabilizacji wagi

Faza trzecia daje więcej możliwości kulinarnych i trwa 10 razy tyle, ile kilogramów udało nam się zrzucić. Schudłaś 10 kg? Etap trzeci trwać będzie wobec tego 100 dni a wszystko po to, by nie doprowadzić do zjawiska dość powszechnego po stosowaniu diety, a więc do efektu jo jo.

W etapie tym przysługuje nam prawo do zjedzenia dwa razy w tygodniu pełnego dwudaniowego obiadu, w tym produkty skrobiowe (makaron, ryż, ziemniaki, kasze, warzywa strączkowe), z kieliszkiem wina oraz deserem. Każdego dnia zjeść możemy także dwie kromki pełnoziarnistego pieczywa oraz dwa plasterki żółtego sera.

Nie należy jeść bananów, wiśni, czereśni oraz winogron.

W czasie fazy stabilizacji wagi pamiętać należy o tym, by raz w tygodniu powrócić do etapu ataku.

Dieta Dukana jadłospis faza 4 – faza trwałej stabilizacji

Zdaniem twórcy diety Dukana, faza czwarta powinna trwać całe życie. Dopuszcza ona spożywanie niemal wszystkich produktów spożywczych, przy czym należy pamiętać o kilku ważnych zasadach: nie słodzić napojów i nie jeść słodyczy, choć odstępstwo w granicach rozsądku nie powinno zaszkodzić. Raz w tygodniu obowiązuje dzień białkowy,a więc powrót do jadłospisu z etapu pierwszego.

Faza czwarta jest zdrowa, dlatego warto ją praktykować.

Dieta Dukana – przeciwwskazania

Dieta Dukana cieszy się dużym zainteresowaniem, jednak nie każdy powinien ją praktykować. Przed przystąpieniem do niej warto dlatego sprawdzić, czy przeciwwskazania nie dotyczą nas samych. Z diety Dukana zrezygnować powinny przede wszystkim:

kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią – organizm kobiet w tym czasie ma zwiększone zapotrzebowanie na proteiny, cukry oraz węglowodany,

osoby aktywnie uprawiające sport – pierwsza faza, a więc faza ataku oznacza w większości przypadków wzmożone zmęczenie, do którego zawodnicy nie powinni dopuścić. Same proteiny nie są w stanie wpłynąć na poprawę sprawności fizycznej,

chorzy na cukrzycę – osoby te muszą przestrzegać ustalonej przez diabetologów diety. Jej modyfikacja bez konsultacji stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia,

dzieci i młodzież w okresie dojrzewania – jadłospis osób z tej grupy musi być bogaty w składniki odżywcze. Nie należy dlatego pomijać spożywania owoców i warzyw, jak ma to miejsce w fazie pierwszej.

Dieta Dukana jadłospis jest urozmaicony i choć na liście zakazanych produktów występują często te, za smakiem których tęsknimy, w trosce o dobry wygląd, a przede wszystkim o zdrowie, warto z nich zrezygnować zastępując je, równie smacznymi daniami.

Nasze życie w naszych rękach, i kuchni, w której warto bazować na produktach dających nam mnóstwo satysfakcji w czasie gotowania i spożywania.


 

Przepisy

Dieta Dukana przepisy faza 1 (faza ataku)

Faza ataku powinna trwać 5 dni a produktami, po które w tym czasie można sięgać są chude mięso, ryby oraz jaja i nabiał. Ze względu na brak możliwości spożywania owoców czy warzyw, pięć pierwszych dni dla wielu osób stanowi spore wyzwanie. Jak bowiem przygotować dania z tak okrojonego menu?

Oto nasze propozycje:

Propozycja śniadań:

Sałatka z 2 jajek na twardo oraz tuńczyka w sosie własnym. Sałatkę należy doprawić pieprzem, odrobiną soli, ziołami.

Serek wiejski light, jajko na twardo, 2 plastry polędwicy z indyka.

Makrela, herbata ziołowa.

Omlet smażony bez tłuszczu, kawa lub szklanka chudego mleka.

Jogurt naturalny z 3 łyżkami otrąb owsianych (może być także w wersji z przyprawami: oregano, estragonem, vegetą), 2 plasterki chudej szynki lub polędwicą.

Propozycja obiadów:

Kurczak z rożna.

Gotowana pierś z kurczaka przyprawiona ziołami.

Udko z kurczaka ugotowane na wywarze z kostką rosołową. Przed zjedzeniem obrać ze skórki, można przyprawić ziołami i podgrzać w piekarniku lub kuchence mikrofalowej.

Gotowane wątróbki drobiowe doprawione vegetą.

Pieczony filet z indyka doprawiany ziołami.

Propozycja kolacji:

Sałatka z 1 jajka, 2 plasterków polędwicy z indyka, łyżki jogurtu naturalnego doprawiona solą, pieprzem i ziołami, szklanka mleka lub herbaty ziołowej.

Ryba pieczona w folii doprawiona ziołami i czosnkiem.

Serek wiejski light z 2 łyżkami otrąb owsianych, 2 jajka na twardo lub omlet smażony na patelni bez tłuszczu, herbata ziołowa niesłodzona.

Filet śledziowy w marynacie, jajko na twardo doprawione ostrą papryką, szklanka ziołowej gorzkiej herbaty.

Jogurt naturalny z 2 łyżkami otrąb, 2 plasterki chudej polędwicy z indyka, 1 jajko na twardo, szklanka herbaty ziołowej, bez cukru.

Dieta Dukana chleb przepis

W trakcie trwania fazy 1 spożywać można też chlebek, który upieczony jest z produktów dozwolonych. To doskonała alternatywa dla osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez tego produktu spożywczego.

Oto kilka przepisów na chleb, który spożywać można w czasie trwania diety Dukana

Chleb Dukana z otrębami owsianymi przepis

Składniki:

1 łyżka otrąb zbożowych,

2 łyżki otrąb owsianych,

1 łyżka serka homogenizowanego 0%,

1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia,

1 jajko,

kilka kropli aromatu o dowolnym zapachu.

Przygotowanie:

otręby miksować przez minutę do uzyskania konsystencji mąki. Przesypać do naczynia, do którego dodać kolejne składniki. Wyrabiać ciasto, którego nie trzeba odstawiać do wyrośnięcia. Przełożyć do formy i piec w kuchence mikrofalowej przez 4 minuty. Odstawić do ostygnięcia.

Można jeść po pokrojeniu lub opiekać w tosterze, wtedy chlebek staje się chrupiący.

Chlebek kukurydziany

Składniki:

175 g skrobi kukurydzianej,

2 łyżeczki proszku do pieczenia,

1 jaja,

150 ml chudego jogurtu,

1 łyżeczka miodu i oleju – te składniki można pominąć.

Przygotowanie:

Składniki połączyć ze sobą do uzyskania miękkiego ciasta. Przełożyć do formy posmarowanej tłuszczem. Piec w piekarniku w temperaturze 200 stopni przez 15 minut.

Bułeczki kukurydziane

Mając ochotę na pieczywo, upiec można bułeczki. Przepis na 4 szt.

Składniki:

4 łyżki skrobi kukurydzianej,

1 jajko,

2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia,

1 łyżka otrąb,

pół serka homogenizowanego lub jogurtu naturalnego,

aromat lub zioła.

Przygotowanie:

wszystkie składniki połączyć ze sobą, odstawić na 5 minut. Przełożyć do pojemniczków i wstawić do kuchenki mikrofalowej na 5 minut. Chcąc uzyskać słodki smak można dodać 1-2 łyżeczki słodzika.

Grillowana pierś z kurczaka w słodko-kwaśnej marynacie

Spożywając mięso najlepiej, jeśli jest ono gotowane lub grillowane. Oto, jak można przygotować pierś z kurczaka.

Składniki:

3 filety z piersi kurczaka,

2 szklanki ciepłej wody,

1 łyżka słodziku,

2 łyżeczki soli,

3 łyżeczki słodkiej papryki,

1 łyżeczka ziół prowansalskich,

pęczek świeżej bazylii,

szczypta świeżo zmielonego pieprzu,

2 cytryny pokrojone w plasterki,

5 ząbków czosnku przekrojonych na pół,

1 cebula pokrojona w talarki,

Przygotowanie:

Do miski z letnią wodą wsypać słodzik, zioła prowansalskie, sól, paprykę. Całość wymieszać. Do szczelnego worka przełożyć cebulę, połowę czosnku, kilka plasterków cytryny, nieco bazylii oraz filety z piersi kurczaka. Następnie pozostałą część cytryny, czosnku, bazylii. Wlać wodę z ziołami. Worek szczelnie zamknąć i odłożyć do lodówki na 1-2 godziny.

Przygotować ruszt smarując go olejem. Następnie na rozgrzanym ruszcie ułożyć piersi z kurczaka. Smażyć przez 5 minut każdą stronę. W czasie smażenia filet z kurczaka doprawić pieprzem.

Sałatka z makreli wędzonej

Składniki:
wędzona makrela,

2-3 jajka na twardo,

kiszone ogórki,

cebula,

szczypior,

musztarda bez dodatku cukru,

jogurt naturalny,

przyprawy.

Przygotowanie:

Makrelę obrać, pozostałe składniki drobno posiekać, wymieszać i doprawić.

Turamisu

Dieta Dukana nie musi oznaczać rezygnacji ze słodkich smaków. Aby poprawić sobie humor, przygotować można Tiramisu.

Składniki:

Biszkopciki

3 jajka,

4 łyżeczki słodziku,

2 czubate łyżki skrobi kukurydzianej,

2 łyżki otrąb owsianych,

1 łyżka otrąb pszennych,

1 łyżeczka proszku do pieczenia.

Przygotowanie:

Żółtka i słodzik utrzeć do uzyskania białego koloru. Z białek ubić pianę, aby lepiej się ubiły dodać szczyptę soli. Do żółtek dodać skrobię, otręby oraz proszek do pieczenia. Stopniowo dodawać pianę ubitą z białek. Ciasto wylać na blachę, piec do zarumienienia się w temperaturze 200 stopni C.

Biszkopty pokroić w plasterki i ostudzić.

Masa

300 g chudego serka,

3 jaja,

2 łyżki żelatyny,

olejek waniliowy.

Przygotowanie:

Białka ubić na pianę, żółtka zetrzeć ze słodzikiem do białości. Dodać serek, ubitą pianę oraz olejek do uzyskania jednolitej konsystencji.

Żelatynę rozpuścić w odrobinie gorącej wody, dodać trochę masy, następnie wymieszać i wlać do masy ciągle mieszając.

Biszkopty ułożyć w pojemniku, nasączyć mocną kawą, zalać niewielką ilością masy. Czynność powtórzyć zakańczając masą. Obsypać kakao. Schłodzić.


 

Dieta Dukana przepisy faza 2

Do fazy drugiej (faza naprzemienna) przechodzimy po 5 dniach fazy ataku. Trwa ona do czasu, aż osiągniemy swój cel, a więc wymarzoną ilość kilogramów. W czasie jej trwania przez 5 dni stosujemy jadłospis z fazy ataku, który na kolejne 5 dni wzbogacamy warzywami: pomidorami, ogórkami, rzodkiewką, szpinakiem, brokułami.

W związku z tym, iż faza naprzemienna może trwać długo, warto urozmaicać swoją dietę przygotowując smaczne dania bazujące na dozwolonych produktach.

Nasze propozycje – Dieta Dukana przepisy faza 2 (faza protal i protal z warzywami). Przypominamy, że komponując jadłospis sięgnąć można po przepisy z fazy 1, czyli fazy ataku).

Rolada szpinakowo-łososiowa

składniki:

opakowanie mrożonego szpinaku,

1 łyżka chrzanu lub 2 ząbki czosnku,

4 jaja,

dwa serki homogenizowane lub chudy twaróg wymieszany z jogurtem,

łosoś w plastrach.

Przygotowanie:

Szpinak udusić na patelni bez oliwy, dodać chrzan lub czosnek, doprawić solą, pieprzem. Odsączyć i ostudzić. Do szpinaku dodać żółtka. Białka ubić na pianę i dodawać delikatnie do szpinaku. Całość przełożyć na blachę wyłożoną papierem, piec w temperaturze 190 stopni przez 15 minut. Po wystudzeniu placek posmarować serkiem, następnie na całej powierzchni ułożyć łososia. Zwinąć w roladę przy użyciu folii. Odłożyć na kilka godzin do lodówki.

Pizza – w zależności od dodatków faza proteiny lub proteiny z warzywami

Składniki:

1 łyżka skrobi kukurydzianej,

łyżeczka drożdży,

ciepłe mleko lub woda,

2 łyżki otrębów pszennych i owsianych,

jajko,

łyżeczka słodziku,

koncentrat pomidorowy,

dowolne dodatki.

Przygotowanie:

Drożdże rozrobić w ciepłym mleku z dodatkiem słodzika. Odstawić w ciepłe miejsce do lekkiego wyrośnięcia. Dodać skrobi kukurydzianej, otręby i ciepłego mleka do wyrobienia ciasta. Konsystencja nie powinna być ani rzadka, ani gęsta. Naczynie z ciastem przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia.

Po wyrośnięciu ciasto przełożyć na blachę i delikatnie rozgnieść. Posmarować koncentratem pomidorowym, posypać przyprawami, ułożyć dodatki – plastry wędliny, mozzarellę, warzywa, posypać przyprawami. Piec w temperaturze 190 stopni.

Sałatka z łososiem

Składniki:

1 serek wiejski light,

10 dag wędzonego łososia,

3 jaja na twardo,

1 cebula,

pęczek szczypiorku,

ząbek czosnku.

Przygotowanie:

Składniki pokroić i połączyć ze sobą. Doprawić solą, pieprzem i ziołami do smaku.

Sałatka nabiałowo-warzywna

Składniki:

serek wiejski typu light,

2 jaja ugotowane na twardo,

1 pomidor,

1 czerwona papryka,

1 ogórek,

pęczek szczypiorku.

Przygotowanie:

Warzywa umyć, pokroić, dodać serek wiejski, doprawić solą, pieprzem, ziołami.

Zupa pomidorowa z pulpecikami

Składniki:

mięso mielone z indyka,

koncentrat pomidorowy,

jogurt naturalny light,

por, cebula, marchew,

przyprawy: sól, pieprz, wegeta,

natka pietruszki.

Przygotowanie:

Mięso doprawić przyprawami. Uformować małe kuleczki.

Zagotować wodę w garnku. Do wrzątku wrzucić pulpeciki. Gotować przez 3 minuty. Dorzucić marchewkę, por, cebulę, wegetę, pieprz. Gotować aż mięso będzie miękkie.

Do osobnego naczynia wlać jogurt naturalny, koncentrat pomidorowy, kilka łyżek gotującego się wywaru. Po wymieszaniu, zawartość miski przelać do garnka z pulpecikami. Na koniec dodać posiekaną natkę pietruszki. Całość zagotować.

Serwis centrumfitness.eu - Zadbaj o swoją kondycję i ciesz się piękną sylwetką

Na stronie znajdziesz plany treningowe oraz zasady odżywiania, które pomogą Ci osiągnąć cel - muskularną sylwetkę, plażową figurę lub zrzuć zbędne kilogramy.
Programy treningowe przeznaczone dla wszystkich niezależnie od tego czy są zawodowcami, trenują dla zdrowia czy po prostu hobbystycznie.

Zgłoś błąd w działaniu strony
lub podziel się z nami uwagami
na temat jej funkcjonalności

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Ok