nazwy cwiczen po angielsku
opublikuj swoj tekst
Ocena użytkowników: 0 / 5
 

dieta-kopenhaskaDieta kopenhaska (znana również jako dieta kopenhadzka i dieta trzynastodniowa). To niewątpliwie trudna i restrykcyjna kuracja odchudzająca, wymagająca ogromnej motywacji i samozaparcia, ale przynosząca adekwatne wyniki. Średni spadek wagi osób, które dotrwały wytrwały wszystkie 13 dni diety wynosi od 4 do 8 kilogramów. W przypadku osób bardzo otyłych ilości utraconych kilogramów dochodzi nawet do 15.

Dieta kopenhaska stanowi połączenie sposoby odżywiania się polegającego na eliminacji z posiłków węglowodanów i tłuszczy wraz z założeniem mówiącym o tym, że należy maksymalnie ograniczyć dzienną dawkę kalorii. Dlatego też dieta kopenhaska zalecana jest wyłącznie dla osób nie mających większych problemów zdrowotnych!

Efektywność diety kopenhaskiej

Definicja diety kopenhaskiej

Dieta kopenhaska to wyjątkowo trudny oraz restrykcyjny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów, co oznacza, że metoda ta jest dla osób bardzo zdeterminowanych, ale przede wszystkim bardzo wytrwałych, cieszących się silną wolą. Polega ona na spożywaniu jedynie trzech posiłków dziennie, co stanowi śniadanie, obiad oraz kolacja, nie wolno niczego podjadać po drodze! To dosyć schematyczny sposób, ponieważ w ciągu trzynastu dni należy jeść bardzo podobne do siebie produkty składające się z jajek, warzyw, chudego mięsa, kawy oraz (koniecznie zielonej) herbaty. W celu zabicia dominującego uczucia głodu można oszukiwać swój żołądek przy pomocy picia bardzo dużych ilości wody mineralnej.

Pozytywne skutki stosowania diety kopenhaskiej

Należy zaznaczyć tutaj ważny element psychologiczny, jakim jest wyzbycie się przez niecałe dwa tygodnie nawyku niezdrowego, zbyt obfitego oraz zbyt tłustego spożywania posiłków. Praktycznie za każdym razem osoba, która pozbywa się zbędnych kilogramów dzięki diecie kopenhaskiej osiąga pożądany efekt, najczęściej wynosi on kilkanaście kilogramów w dół w przeciągu tylko trzynastu dni. Część ludzi zauważa, że ta obniżona waga może się utrzymać przez bardzo długi czas, czasami wynosi on nawet dwa lata.

Negatywne efekty diety kopenhaskiej

Są osoby, dla których trzynaście dni to za mało, by nauczyć się skutecznie przyzwyczaić do mniejszego spożycia pokarmów i wyzbycia się tłustych oraz słodkich produktów. Taka jest niestety większość, co oznacza, że efekt jo-jo pojawia się praktycznie zawsze. Niewskazane jest stosowanie diety kopenhaskiej wśród osób, które mają kardiologiczne problemy zdrowotne. Stosowanie tej metody niestety osłabia organizm znacznej większości osób, które ją podejmują, co wiążę się z zupełną zmianą zwyczajów żywieniowych. Zgodnie z opinią osób zarówno tych, które podejmowały tę dietę, jak i tych które tylko o niej słyszały lub obserwowały jej działanie na swoich bliskich i znajomych – jej surowe zasady są przyczyną, dla której powinno być to oficjalnie zakazane.

Pozytywne skutki stosowania diety kopenhaskiej

Pewna grupa ludzi przyznaje, że udało jej się pozbyć niepotrzebnego „tłuszczyku” po stosowaniu diety kopenhaskiej, przy czym osoby te zaznaczają, że musiały również po trzynastu dniach odchudzania zupełnie zmienić swoje nawyki żywieniowe w celu uniknięcia tak zwanego “efektu jo-jo”.

Wady stosowania tej metody na odchudzanie

Znaczna większość osób, które zdecydowały się schudnąć dzięki diecie kopenhaskiej narzeka na fakt, że najdalej miesiąc później całe kilogramy które zrzuciły w ciągu trzynastu dni diety powracają, nie rzadko z nawiązką. Niejednej osobie, który podjęła to wyzwanie bardzo pogorszył się ogólny stan zdrowia oraz bardzo obniżyło się samopoczucie. Jest to bardzo męczący sposób na odchudzanie się, dlatego część osób (zwłaszcza wykonujących silny wysiłek intelektualny) rezygnuje już w pierwszym tygodniu.

Dieta kopenhaska jadłospis

Godziny posiłków w diecie kopenhaskiej

Dieta kopenhaska ma ograniczenia, dzięki czemu osoba która się odchudza może wytworzyć odpowiednie nawyki. Jedną z takich restrykcji są godziny zjadania posiłków. Śniadanie powinno być zjedzone między godziną ósmą a dziewiątą. Następny posiłek w postaci obiadu najlepiej zjeść między godziną dwunastą a czternastą. Natomiast kolację trzeba zjeść najpóźniej o godzinie osiemnastej.

Jadłospis śniadaniowy w diecie kopenhaskiej

Na początku diety kopenhaskiej śniadanie jest bardzo restrykcyjne. Organizm musi się przygotować do zmian dlatego trzeba mu w tym pomóc. Przez pierwszych kilka dni wypija się tylko kawę z cukrem. Dopiero w kolejnych dniach można zjeść marchewkę. Ważne aby była starta i skropiona kilkoma kroplami soku z cytryny.

Posiłki spożywane na obiad

Obiad w diecie kopenhaskiej jest bardzo ograniczony. Liczą się tutaj kalorie oraz ilość spożywanego posiłku. To co można przygotować to przede wszystkim bardzo chude mięso, najlepiej z kurczaka. Zjada się je samo bez żadnych dodatków. W kolejnych dniach można dodać odrobinę warzyw lub owoców ale w ilości pojedynczej. Są to produkty kwaskowate aby organizm się oczyścił.

Lunch w diecie kopenhaskiej

Lunch w diecie kopenhaskiej spełnia rolę posiłku między śniadaniem a obiadem. Chodzi o to aby człowiek czuł się syty i pełen energii na resztę dnia. Można na niego przygotować mieszanki owocowo warzywne. Trzeba tylko pamiętać o prawidłowym połączeniu tych produktów. Można dodać do tego jajko i należy do podprawienia użyć jedynie soli. Jeśli ktoś lubi to może zjeść również do tego trochę twarożku.

DZIEŃ 1. i 8.

Śniadanie: kubek kawy, kostka cukru
II śniadanie: 2 jajka na twardo, gotowany szpinak, pomidor
Obiad: duży befsztyk, sałata z olejem i cytryną

DZIEŃ 2. i 9.

Śniadanie: kubek kawy, kostka cukru
II śniadanie: duży befsztyk, sałata z olejem i cytryną
Obiad: plaster szynki, 2–3 szklanki jogurtu naturalnego

DZIEŃ 3. i 10.

Śniadanie: kubek kawy, kostka cukru, grzanka
II śniadanie: gotowany szpinak, świeży owoc, pomidor
Obiad: plaster szynki, 2 gotowane jajka, sałata z olejem i cytryną

DZIEŃ 4. i 11.

Śniadanie: kubek kawy, kostka cukru
II śniadanie: tarta marchewka, jajko na twardo, twarożek naturalny
Obiad: sałatka owocowa, 2-3 szklanki jogurtu naturalnego

DZIEŃ 5. i 12.

Śniadanie: duża tarta marchew z cytryną
II śniadanie: duża chuda ryba
Obiad: befsztyk, sałata i brokuły

DZIEŃ 6. i 13.

Śniadanie: kubek czarnej kawy, kostka cukru
II śniadanie: kurczak, sałata z olejem i cytryną
Obiad: 2 jajka na twardo, duża marchewka

DZIEŃ 7.

Śniadanie: kubek herbaty bez cukru
II śniadanie: chude grillowane mięso
Obiad: NIC

  • Diety kopenhaskiej nie powinno się stosować częściej niż raz do roku!
  • Czas trwania musi wynosić dokładnie 13 dni bez przerwy.
  • Nie pozwalamy sobie na odstępstwa od powyższego jadłospisu!
  • Należy pić przynajmniej 2 litry wody dziennie.
  • Podczas diety kopenhaskiej możemy przyjmować preparaty witaminowe.
  • Można zmieniać kolejność posiłków (obiadu i kolacji) w ramach tego samego dnia.

Po zakończonej diecie ilości kalorii zwiększamy stopniowo, aby uniknąć efektu jo-jo!!

 

Serwis centrumfitness.eu - Zadbaj o swoją kondycję i ciesz się piękną sylwetką

Na stronie znajdziesz plany treningowe oraz zasady odżywiania, które pomogą Ci osiągnąć cel - muskularną sylwetkę, plażową figurę lub zrzuć zbędne kilogramy.
Programy treningowe przeznaczone dla wszystkich niezależnie od tego czy są zawodowcami, trenują dla zdrowia czy po prostu hobbystycznie.

Zgłoś błąd w działaniu strony
lub podziel się z nami uwagami
na temat jej funkcjonalności