nazwy cwiczen po angielsku
opublikuj swoj tekst
Ocena użytkowników: 0 / 5
 
jak-dziala-kreatyna

Kreatyna występuje naturalnie w naszym organizmie. Jest to związek organiczny wytwarzany w procesie przemiany materii. Kreatyna jest naturalnie występującym składnikiem czerwonego mięsa oraz ryb. W naszym organizmie występuje związek zwany fosfokreatyną, który służy jako magazyn fosforanu. Fosfokreatyna magazynuje energię w komórkach mięśniowych, aby w razie „konieczności” skurczu mięśni zapewnić energię dla tego procesu.

Ogólnie rzecz ujmując, kreatyna pomaga wytworzyć energię w naszym organizmie. Kiedy ATP (adenozynotrifosforan) traci cząsteczkę fosforanu i zamienia się w ADP (adenozynodifosforan), potrzeba z powrotem przetworzyć ADP na ATP aby wykorzystać ją jako źródło energii. W tym miejscu z pomocą przychodzi nam fosfokreatyna (popularnie zwana kreatyną). Fosfokreatyna dostarcza do ADP brakującą cząsteczkę fosforanu. Taka własność kreatyny sprawia, że jest ona popularnym suplementem w sportach, gdzie trzeba krótko trwało zwiększyć zdolność organizmu do „regeneracji” energetycznej. Wątpliwa jest jednak skuteczność kreatyny w sportach, w których potrzeba długotrwałego dostarczania energii, takich jak pływanie czy biegi długodystansowe.

Właściwości kreatyny sprawiają, że może ona zmniejszyć zmęczenie występujące po treningu siłowym, w którym występuje duże zapotrzebowanie na energię. Kreatyna również pomaga w syntezie białek, co prowadzi do wzrostu masy mięśniowej oraz siły. 

Występuje wiele odmian suplementów kreatynowych różniących się od siebie formą, czasem wchłaniania oraz skutecznością.

 

Pin It
Zainteresował Cię ten artykuł?

Serwis centrumfitness.eu - Zadbaj o swoją kondycję i ciesz się piękną sylwetką

Na stronie znajdziesz plany treningowe oraz zasady odżywiania, które pomogą Ci osiągnąć cel - muskularną sylwetkę, plażową figurę lub zrzuć zbędne kilogramy.
Programy treningowe przeznaczone dla wszystkich niezależnie od tego czy są zawodowcami, trenują dla zdrowia czy po prostu hobbystycznie.

Zgłoś błąd w działaniu strony
lub podziel się z nami uwagami
na temat jej funkcjonalności

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok