nazwy cwiczen po angielsku
opublikuj swoj tekst
Ocena użytkowników: 0 / 5
 
jak-dziala-kreatyna

Kreatyna występuje naturalnie w naszym organizmie. Jest to związek organiczny wytwarzany w procesie przemiany materii. Kreatyna jest naturalnie występującym składnikiem czerwonego mięsa oraz ryb. W naszym organizmie występuje związek zwany fosfokreatyną, który służy jako magazyn fosforanu. Fosfokreatyna magazynuje energię w komórkach mięśniowych, aby w razie „konieczności” skurczu mięśni zapewnić energię dla tego procesu.

Ogólnie rzecz ujmując, kreatyna pomaga wytworzyć energię w naszym organizmie. Kiedy ATP (adenozynotrifosforan) traci cząsteczkę fosforanu i zamienia się w ADP (adenozynodifosforan), potrzeba z powrotem przetworzyć ADP na ATP aby wykorzystać ją jako źródło energii. W tym miejscu z pomocą przychodzi nam fosfokreatyna (popularnie zwana kreatyną). Fosfokreatyna dostarcza do ADP brakującą cząsteczkę fosforanu. Taka własność kreatyny sprawia, że jest ona popularnym suplementem w sportach, gdzie trzeba krótko trwało zwiększyć zdolność organizmu do „regeneracji” energetycznej. Wątpliwa jest jednak skuteczność kreatyny w sportach, w których potrzeba długotrwałego dostarczania energii, takich jak pływanie czy biegi długodystansowe.

Właściwości kreatyny sprawiają, że może ona zmniejszyć zmęczenie występujące po treningu siłowym, w którym występuje duże zapotrzebowanie na energię. Kreatyna również pomaga w syntezie białek, co prowadzi do wzrostu masy mięśniowej oraz siły. 

Występuje wiele odmian suplementów kreatynowych różniących się od siebie formą, czasem wchłaniania oraz skutecznością.

 

Serwis centrumfitness.eu - Zadbaj o swoją kondycję i ciesz się piękną sylwetką

Na stronie znajdziesz plany treningowe oraz zasady odżywiania, które pomogą Ci osiągnąć cel - muskularną sylwetkę, plażową figurę lub zrzuć zbędne kilogramy.
Programy treningowe przeznaczone dla wszystkich niezależnie od tego czy są zawodowcami, trenują dla zdrowia czy po prostu hobbystycznie.

Zgłoś błąd w działaniu strony
lub podziel się z nami uwagami
na temat jej funkcjonalności