nazwy cwiczen po angielsku
opublikuj swoj tekst
Ocena użytkowników: 5 / 5
 
WPH, WPI - odżywki białkowe jak się w tym połapać

Wielu sportowców sięga po te wielkie torby z literami  WPH i WPI… a inni zastanawiają się, co w tych odżywkach białkowych jest takiego dobrego. Otóż W oznacza Whey — po polsku „serwatka". Tak, ten sam dziwny napój, którym raczyły się nasze babcie. Po latach jednak okazuje się, że serwatka to nie tylko orzeźwienie po dniu pracy na roli, ale doskonały suplement diety.

Serwatka jest powszechnie uważana za najbardziej kompletny odżywczo suplement białkowy dzięki wysokiej obecności białka. Być może zauważyłeś, że istnieją dwa główne rodzaje białka serwatkowego w tych suplementach: hydrolizat białka serwatkowego (WPH) i izolat białka serwatkowego (WPI). Oba te rodzaje znajdziesz w sklepie Sport Max. Zanim jednak wytłumaczymy różnicę między nimi, wyjaśnijmy, jak działają odżywki białkowe.

Czym są suplementy białkowe?

Twoje mięśnie składają się z białka, a ćwiczenia zasadniczo opierają się na rozrywaniu tych mięśni. Naciągniesz dziś włókno mięśni, a gdy się zregeneruje, nowa warstwa będzie mocniejsza. Dlatego sportowcy powinni przyjmować białko, aby budować mięśnie.

Podstawowym źródłem białka powinna być dobrze zbilansowana dieta zawierająca pokarmy takie jak mięso, jaja, ryby, czy drób. Weganie mogą też wybierać bogate w białko warzywa, takie jak szpinak i brokuły. Jeśli jednak często chodzisz na siłownię, wysokiej jakości białko serwatki może pomóc zapewnić organizmowi odpowiednią ilość protein. Białko serwatkowe to pełnowartościowe białko, które może pomóc Ci nabrać masy mięśniowej, schudnąć i odzyskać siły po ćwiczeniach.

Białko serwatkowe jest jednym z najczęściej stosowanych suplementów diety, ponieważ jest łatwo przyswajalne przez organizm, biodostępne, bogate w aminokwasy i niedrogie. Warto właśnie wybierać takie odżywki i suplementy - sklep online sport Max oferuje wszelkiego rodzaju odżywki białkowe.

Leucyna, białko obficie występujące w serwatce, jest niezbędna do syntezy białek mięśniowych. Zarówno hydrolizaty, jak i izolaty białka są najczęściej uzyskiwane z serwatki, płynu, który powstaje podczas produkcji twarogu. Niektórzy weganie unikają z tego powodu tego typu izolatów — podobnie jak osoby z nietolerancją na laktozę.

Czym są suplementy WPH i WPI?

Wiadomo, jak powstaje biały ser czy twaróg: mleko musi się skwasić, następnie trzeba stopniowo je podgrzewać. Jeśli dodamy do niego odpowiednie szczepy bakterii, powstaje skrzep. Skrzep jest odcedzany i kierowany do dalszej obróbki… ale my zwróćmy uwagę na to, z czego właśnie odcedziliśmy twaróg. To nie jest woda, to właśnie serwatka.

Białko serwatkowe jest jednym z dwóch białek występujących w mleku krowim; drugim jest kazeina. Nadal ma doskonałą zawartość białka i jest całkiem pożywna i niskotłuszczowa. W przeszłości serwatka była dobrym napojem bezalkoholowym; obecnie uczeni dostrzegli olbrzymią zawartość białek i witamin w serwatce. 

Po usunięciu twarogu, płynna serwatka jest filtrowana, aby usunąć większość tłuszczu i laktozy. W ten sposób powstaje koncentrat (WPC) - w kolejnym procesie filtracji powstają izolaty WPI. Choć WPH i WPI mają podobne pochodzenie, są produkowane nieco inaczej — ale oba rodzaje odżywek znajdziesz w naszym sklepie.

WPH i WPI: różnice

WPI jest izolatem — przeszedł przez dwa procesy mikrofiltracji, eliminując dodatkowe lipidy, węglowodany i cukry. Warto pamiętać też, że laktoza też jest cukrem — osoby uczulone na laktozę z reguły mogą bez problemu przyjmować ten preparat. Kupisz go tutaj: Sklep Sport Max: WPI

Z kolei hydrolizat WPH to serwatka, która została poddana hydrolizie, czyli rozbiciu długich łańcuchów związków chemicznych. Dzięki temu hydrolizaty są bardzo łatwo przyswajalne. Czysty proszek WPH to niemal 100% białka. Taki wysokojakościowy preparat znajdziesz tu: Sklep Sport Max: WPH w formie proszków czy tabletek.

Dzięki stosowaniu WPH możesz zażywać proteiny przed i po treningu, natomiast WPI to dobre uzupełnienie diety po treningu. 

Takie koncentraty są jednak kierowane głównie do sportowców wyczynowych — różnice w zawartości białka są niewielkie nawet dla osób ćwiczących codziennie, ale nie będących zawodowymi sportowcami. Jeśli jednak uznasz, że potrzebujesz dobrej dawki białka, zapraszamy do naszego sklepu po koncentraty!

Serwis centrumfitness.eu - Zadbaj o swoją kondycję i ciesz się piękną sylwetką

Na stronie znajdziesz plany treningowe oraz zasady odżywiania, które pomogą Ci osiągnąć cel - muskularną sylwetkę, plażową figurę lub zrzuć zbędne kilogramy.
Programy treningowe przeznaczone dla wszystkich niezależnie od tego czy są zawodowcami, trenują dla zdrowia czy po prostu hobbystycznie.

Zgłoś błąd w działaniu strony
lub podziel się z nami uwagami
na temat jej funkcjonalności