nazwy cwiczen po angielsku
opublikuj swoj tekst
Ocena użytkowników: 0 / 5
 
fast-food-prowadzi-do-problemow-z-sercem

Główną przyczyną tego jest duża zawartość produkowanych przemysłowo trans kwasów tłuszczowych. Ich ilość znacznie różniła się w zależności od kraju w którym dokonano badania. Polska niestety wyróżnia się w tym rankingu.

Trans kwasy tłuszczowe powstają w czasie przemysłowej modyfikacji tłuszczu prowadzącej do jego utwardzenia. Spożycie ich w ilości 5 g dziennie zwiększa o 25 % ryzyko choroby serca (Mozaffarian et all 2006). Stender i współpracownicy zbadali w 26 krajach frytki z MacDonaldsa, smażone kurczaki z KFC oraz ciasteczka, popcorn i wafle. Polska znalazła się w ścisłej czołówce po Węgrzech i Czechach. Wystarczy zjeść dużą porcję frytek, smażonego kurczaka, 100 g ciasteczek i 100 g popcornu by spożyć 38 g trans kwasów tłuszczowych. Kiedy to samo zjemy w Dani to dostarczymy jedynie 0,8 g.
Dania jest przykładem państwa które poradziło sobie z problemem nadmiaru trans kwasów tłuszczowych. Jeszcze w 2001 roku byłoby to 30 g jednak w 2004 wprowadzony przepis ograniczający dopuszczalną ilość trans kwasów tłuszczowych. Ten przepis nie wpłynął na cenę, dostępność i walory smakowe produktów.
Stender po przebadaniu składu tłuszczów w produktach żywnościowych w Unii Europejskiej stwierdził:

„85 % frytek i smażonych kurczaków z fast food restauracji, 50 % popcornu, i 43 % herbatników/ciastek/wafli zakupionych w EU poza Danią zawierała więcej niż 2 % trans kwasów tłuszczowych których sprzedaż w Danii byłaby nielegalna. z drugiej strony takie produkty w 13 % w McDonaldzie, 17 % w KFC, 50 % popcornu i około 60 % herbatników/ciastek/wafli miało mniej niż 2 % zawartości tłuszczu pod postacią trans kwasów tłuszczowych. To jasno demonstruje że jest możliwym produkować taką żywność bez trans-tłuszczu.”

Miasto Nowy York wprowadziło podobny przepis zaś Kanada i Wielka Brytania planują to zrobić. Może również w Polsce warto byłoby dbać o zdrowie obywateli. Taki przepis byłby oczywiście z punktu widzenia ekonomicznego korzystny. Jeżeli nawet spowodowałby niewielki wzrost cen fast food to dzięki ograniczeniu ryzyka chorób serca oszczędności byłyby o wiele większe.
Według Mozaffarian et all 2006 usunięcie przemysłowo produkowanych trans kwasów tłuszczowych z pożywienia może przyczynić się w USA do zmniejszenia ilości chorób serca pomiędzy 72 000 a 228 000 każdego roku.

Porada praktyczna
Maksymalnie ogranicz spożywanie fast food bądź na hamburgera jedź do Kopenhagi.

Przygotowane na podstawie:
Atheroscler Suppl. 2006 May;7(2):47-52.
A trans world journey.
Stender S, Dyerberg J, Bysted A, Leth T, Astrup A.
&
N Engl J Med. 2006 Apr 13;354(15):1601-13.
Trans fatty acids and cardiovascular disease.
Mozaffarian D, Katan MB, Ascherio A, Stampfer MJ, Willett WC.

Źródło: zdrowieitrening.pl

Serwis centrumfitness.eu - Zadbaj o swoją kondycję i ciesz się piękną sylwetką

Na stronie znajdziesz plany treningowe oraz zasady odżywiania, które pomogą Ci osiągnąć cel - muskularną sylwetkę, plażową figurę lub zrzuć zbędne kilogramy.
Programy treningowe przeznaczone dla wszystkich niezależnie od tego czy są zawodowcami, trenują dla zdrowia czy po prostu hobbystycznie.

Zgłoś błąd w działaniu strony
lub podziel się z nami uwagami
na temat jej funkcjonalności