Plusy i minusy suplementacji
- Szczegóły
- Dieta i suplementy
- 4306
O tym, że trening czyni mistrza, wie każdy z nas. Jednocześnie jednak wiele osób stara się pomóc sobie na różne sposoby przyspieszyć ten proces. Ludzie stosują różne metody, które mają za zadanie wspomaganie treningu zarówno ciała, jak i umysłu.
Wśród metod, które stosowane są w celu wspomagania treningu fizycznego, znajdują się tak zwane suplementy, czyli specjalne odżywki przeznaczone dla sportowców, wpływające na rozwój naszych organizmów pod kątem uzyskiwania lepszych wyników sportowych. Osiągane jest to między innymi przez przyspieszenie przyrostu tkanki mięśniowej, dzięki czemu uzyskiwana jest większa siła, a także przez zwiększenie odporności na ból czy zmęczenie, oraz przez przyspieszenie regeneracji sił organizmu po dużym wysiłku.
Czy jednak w każdej sytuacji korzystne jest stosowanie tego rodzaju suplementacji? Które jej rodzaje są faktycznie korzystne dla naszego funkcjonowania, które zaś niosą ze sobą ryzyko wystąpienia szkodliwych dla naszego ciała oraz psychiki skutków ubocznych? Z pewnością wszyscy czytelnicy słyszeli o zjawisku dopingu w sporcie. Dopingiem nazywa się między innymi stosowanie sterydów anabolicznych, czyli specjalnych odżywek stworzonych na bazie testosteronu oraz innych podobnych do niego hormonów, przyspieszających przyrost masy mięśniowej i inne pożądane przez sportowców zmiany ludzkiego ciała. Ze względu na liczne i poważne skutki uboczne, jakie wywołuje korzystanie z tego rodzaju suplementacji, sterydy anaboliczne są w coraz większej liczbie krajów zabronione prawnie, nie tylko podczas profesjonalnego uprawiania sportu, ale również w codziennym użyciu.
Na rynku jest również wiele innych rodzajów odżywek dla sportowców, które nie wywołują tak groźnych skutków ubocznych, lub są nawet całkowicie ich pozbawione. Najpowszechniejszą suplementacją wśród sportowców oraz osób pragnących w krótkim czasie uzyskać na siłowni odpowiednie wyniki jest bez wątpienia kreatyna, która podobnie jak sterydy anaboliczne wpływa na przyrost masy mięśniowej, jednak jest od nich znacznie łagodniejsza.
-
Karolina Wojciechowska Karolina Wojciechowska