Gdy brakuje testosteronu - Czym jest Tribullus Terrestris?
- Szczegóły
- Dieta i suplementy
- 3481
Coraz większą popularność na rynku suplementów, szczególnie wśród mężczyzn zdobywa Buzdyganek Ziemny, zwany też jako Tribullus Terrestris. Reklamowany jest jako suplement, który ma podnosić poziom testosteronu, zwiększać witalność, oraz dodawać sił.
Oczywiście z punktu widzenia fizjologii, testosteronu nigdy mało – oczywiście mieszcząc się w dopuszczalnych normach. Stresujące życie, nieodpowiednia dieta, używki, sprawiają, że stężenie testosteronu w krwi spada z roku na rok. Nic dziwnego też, że większość mężczyzn szuka złotego środa, który uratuje ich przed skutkami niezdrowego stylu życia. To spowodowało coraz większy popyt na substancje, których zadaniem jest podnieść poziom tego hormonu, a przy tym poprawić samopoczucie, libido, oraz zwiększyć masę mięśniową, nie nabierając tej tłuszczowej.
Czym właściwie jest Buzdyganek Ziemny?
Tribullus, jest znany szczególnie popularny w medycynie chińskiej i indyjskiej, jako silny afrodyzjak i roślina wzmacniająca organizm. Buzdyganek to u nas suplement znany dopiero od niedawna, na świecie jest popularną rośliną uprawianą na obszarach Afryki, Australii, Azjii, a także w Europie południowej i środkowej. Rzadko kiedy spotkamy go naturalnie występującego w Polsce. Jest znany również jako suplement mający wzmagać erekcję.
Buzdyganek najczęściej możemy spotkać w sproszkowanej formie, dostępnej w kapsułkach. [1]
Buzdyganek stał się bardzo popularny po tym, jak bułgarscy sztangiści, po zdobyciu czterech złotych medali na Igrzyskach Olimpijskich zapytani przez prasę o tajemnicę swojego sukcesu, przyznali się, że rzekomo to dzięki regularnemu spożywaniu Tribullus Terestris. [2]
Czy kobiety mogą przyjmować Buzdyganek Ziemny?
Wpływ buzdyganka na organizm kobiety nie jest dostatecznie przebadany, natomiast istnieje możliwość, że Tribullus jest zdolny do stymulowania jajników do produkcji androgenów u kobiet. Oczywiście nie jest to na tyle substancja, by nagle mogła zaburzyć funkcjonowanie hormonów, natomiast kobiety mają dużo mniejsze stężenie testosteronu, niż mężczyźni, więc nieprzemyślana suplementacja może spowodować wzrost agresji, w niektórych zaburzeniach hormonalnych u kobiet, buzdyganek może być niekorzystny. [3]
Czy Buzdyganek Ziemny podnosi poziom testosteronu?
Istnieje sporo badań na temat działania Buzdyganka, natomiast różnią się one czasem trwania, dawkowaniem, oraz tym, że w niektórych suplementowano sam Buzdyganek, a w innych był on połączony z innymi suplementami.
Większość badań sugeruje nam, że Buzdyganek na pewno pozytywnie wpływa na organizm, natomiast nie podnosi poziomu testosteronu u zdrowych osób.
Istnieją badania, według których Tribullus może podnieść poziom testosteronu, natomiast często w połączeniu z innymi suplementami.
Buzdyganek jest często kojarzony ze zwiększeniem poziomu testosteronu, ponieważ poprawia on erekcję, natomiast na podstawie badań wiemy, że dzieje się to z powodu uwalniania tlenku azotu, niezależnie od wzrostu poziomu hormonów. [4]
Buzdyganek zawiera saponiny, które potencjalnie wpływają na zwiększenie poziomu testosteronu, natomiast tylko u osób, które mają jego zaniżone stężenie.
W tym celu w 1985 przeprowadzono badania, poddano go ośmiu mężczyznom i ośmiu kobietom. Dostarczano im dawkę czterdziestoprocentową wyciągu z buzdyganka, w ilości 200mg trzy razy dziennie. Wynik badania wskazał, że w grupie, w której poziom testosteronu od początku był na niskim poziomie, wzrosło gwałtownie jego stężenie, natomiast u osób z normalnym poziomem hormonów, nie zaobserwowano znaczących zmian. [5]
Badanie na 65 mężczyznach z nieprawidłową oceną nasienia, polegało na podaniu im 250mg suszonego ekstraktu z Buzdyganka. Wzięto pod uwagę procent tkanki tłuszczowej, wahania hormonów, przyrost beztłuszczowej masy, oraz parametry nasienia.
Badanie wykazało, że spadł odsetek tkanki tłuszczowej, beztłuszczowa masa ciała wzrosła, wzrósł także poziom DHT. Według badania zwiększyła się także ruchliwość plemników, oraz ich stężenie. Tak pozytywne skutki zażywania Buzdyganka to rzekoma zasługa substancji zwanej Protodioscyną, składnik ten przekształca testosteron do dht, który odgrywa ważną rolę w kształtowaniu męskich cech płciowych, oraz która wpływa na wzrost kanalików nasiennych.
Wyniki pokazują, że terapeutyczne stosowanie Buzdyganka ma podstawę i wykazuje zmienione parametry nasienia. [6]
Pozytywny wpływ buzdyganka na regenerację mięśni i wydajność beztlenową:
Badaniu poddano piętnastu bokserów płci męskiej, obie grupy odbyły 3 tygodniowe treningi o wysokiej intensywności, oraz 3 tygodniowe treningi dużej objętości, oddzielone 4 tygodniowym odpoczynkiem. Podawano ekstrakt z buzdyganka w dawce 1250mg dziennie. Przed i po zakończeniu dwóch treningów badano masę mięśniową, wydajność beztlenową i wskaźnik krwi. W wyniku badań okazało się, że wzrosła średnia moc w grupie, która trenowała o wysokiej intensywności. Masa mięśniowa, poziom testosteronu we wkrwi, dht i igf-1 nie uległy istotnym zmianom między 2 grupami. Wniosek jest taki, że przyjmowanie kapsułek z 1250mg ekstraktu buzdyganka nie wpływa na poziom testosteronu, przy treningach wytrzymałościowych, natomiast złagodziło to uszkodzenia mięśni i sprzyjało wydajności beztlenowej. [7]
Jakie korzyści odniosę z suplementacji Buzdygankiem Ziemnym?
Bez wątpienia wiele badań przemawia za skutecznością buzdyganka, natomiast młode osoby, które są pełni sił witalnych, zarówno fizycznych jak i seksualnych, mogą nie zauważyć zbyt dużego efektu płynącego z suplementacji Tribullusem.
Z wiekiem funkcje organizmu ulegają osłabieniu, zmniejsza się sprawność fizjologiczna, a pewne funkcje organizmu zaczynają zanikać. Buzdyganek poprzez dominujące w nim saponiny, obecności substancji zwanej protodioscyną, wzmaga funkcje seksualne, natomiast bez wpływu na hormony.
Uniwersytet w Kairze zbadał skuteczność i bezpieczeństwo suplementacji buzdygankiem u starzejących się mężczyzn, którzy mieli częściowy niedobór androgenów, cierpieli na zaburzenia erekcji, oraz dolnych dróg moczowych. Zrekrutowano 70 losowych pacjentów z ów problemami. Badaniu poddano dwie grupy, jedna z nich oznaczona jako „A” zawierała trzydziestu pięciu pacjentów, którzy otrzymywali buzdyganek trzy razy dziennie, przez 3 miesiące, natomiast druga grupa oznaczona jako „B” otrzymała placebo.
Wynik badania wykazał, że suplementacja Tribullusem przyczyniła się do podwyższenia średniej wartości całkowitego testosteronu, oraz poprawiła erekcję. Nie wystąpiło także pogorszenie objawów dolnych dróg moczowych w grupie, która przyjmowała buzdyganek.
Na podstawie badania możemy stwierdzić, że buzdyganek ma wpływ na podniesienie poziomu testosteronu całkowitego, oraz poprawia funkcje seksualne pacjentów cierpiących na zaburzenia ekercjii, natomiast u tych, którzy mieli częściowy niedobór androgenów. [8]
Tribullus Terrestris - Dawkowanie:
Jak w przypadku wszystkich dostępnych suplementów, dawkowanie jest zależne od masy ciała, oraz mamy je zaznaczone na opakowaniu. Bardzo ważny jest również sam procentowy ekstrakt substancji, natomiast standardowo jest to od 80-250mg. Często mówi się również o 5mg na kilogram masy ciała. Suplement ten warto przyjmować razem z posiłkiem. [9]
Cena Buzdyganka:
Sam buzdyganek nie jest suplementem drogi, jego cena waha się od 17zł do około 40zł, musimy zwrócić uwagę na jego procent saponin, oraz dawkę. Często buzdyganek występuje w tak zwanych „stackach” czyli w połączeniu z innymi substancjami, nie polecam kupować takich zestawień, ponieważ skutek przyjmowania takich preparatów nie jest do końca znany.
Czy warto suplementować Buzdyganek Ziemny?
W pierwszej kolejności, jeżeli chcemy poprawić funkcjonowanie naszego organizmu, powinniśmy wykorzystać nasz naturalny potencjał, poprzez odpowiednio zbilansowany plan żywieniowy, który pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie potrzebne składniki odżywcze, pomoże nam również dużo ruchu, przebywanie na świeżym powietrzu i ograniczenie stresu. Na pewno warto zdać sobie sprawę z tego, że taka suplementacja nie da nam znaczących efektów, jeżeli jesteśmy aktywnymi osobami w pełni sił.
Moim zdaniem nie jest to suplement, który będzie istotnym czynnikiem w rozwoju naszej masy mięśniowej, czy podwyższeniu testosteronu, natomiast będzie on fajnym dodatkiem, poprawiającym samopoczucie i witalność, jeśli włączymy go do suplementacji cyklicznie.
Istnieją teorie, że warto przyjrzeć się również innym odmianom buzdyganka i poddać jego wpływ na organizm ludzki badaniom, jest to na przykład Tribullus alatus. [10]
Podsumowanie:
Buzdyganek w świetle badań jest suplementem stosunkowo bezpiecznym, który większość zdrowych osób może przyjmować, nie jest też drogi, więc jest ciekawą opcją to przetestowania, ma szereg ciekawych właściwości, wpływa pozytywnie na samopoczucie, witalność, dodaje energii. Osoby, które szczególnie odczują pozytywne skutki suplementowania buzdyganka to mężczyźni z niskim poziomiem testosteronu, czy problemami z erekecją.
Jeżeli chodzi o sportowców, warto będzie włączyć buzdyganek, w celu poprawy regeneracji, gdy mamy bardzo intensywne treningi, złagodzi to bóle mięśniowe, a także w przypadku wysiłków beztlenowych zwiększy naszą wydajność, co może przełożyć się na lepsze wyniki sportowe.
- Germplasm Resources Information Network (GRIN) . [dostęp 2010-03-26]. [1]
- Espace Corps – Esprit forme, Le Cas du Tribullus Terrestris, quelques éléments de réponse [2,10]
- https://rozanski.li/2671/buzdyganektribulus-w-praktycznej-terapii-i-w-medycynie-sportowej-doustny-tribulus-nie-dla-wszystkich-kobiet/ [3]
- School of Life Sciences, Kingston University, Kingston upon Thames, Surrey, London KT1 2EE, UK. [4]
- Genics - Reproductive Medicine and Genomics, São Paulo, Brazil. [5]
- https://neuroexpert.org/wiki/tribulus-terrestris/ [6]
- School of Kinesiology, Shanghai University of Sport, Szanghaj 200438, Chiny. [7]
- Department of Andrology & STDs, Cairo University, Cairo, Egypt. [8]
- https://examine.com/supplements/tribulus-terrestris/ [9]
Autorem artykułu jest Trener personalny i dietetyk Jakub Żuk, strona www: http://jakubzuk.pl/
-
Jakub Żuk Jakub Żuk