nazwy cwiczen po angielsku
opublikuj swoj tekst
Ocena użytkowników: 5 / 5
 
jakie-sa-najlepsze-zrodla-bcaa-w-artykulach-spozywczych

BCAA są kluczowym elementem odżywiania, dlatego trzeba je stale uzupełniać. Podstawowym elementem zaopatrywania się w nie przez sportowców bądź też ludzi pragnących zmienić swoje ciało jest ich suplementacja. Musimy jednak pamiętać, że te aminokwasy znajdują się również w wielu produktach spożywczych.

BCAA wpływa na zwiększenie syntezy białek w czasie i po treningu, oprócz okresu około treningowego musimy je dodatkowo przyjmować  między posiłkami. Jednakże, wraz z eksplozją popularności suplementacji BCAA, rola posiłków zawierających źródła tych  aminokwasów jest często pomijana.

Połykanie ich w formie tabletek zawsze będzie  łatwe tak jak  zmieszanie proszku w wodzie. Z drugiej strony człowiek nie powinien cały czas bazować tylko na suplementach ale również zatroszczyć się o odpowiedni dobór posiłków. Jakie są zatem najlepsze dietetyczne źródła BCAA? Poniżej prezentuje Państwu zestaw ciekawych informacji na temat zawartości BCAA w popularnych produktach spożywczych. Na przykład, pierś z indyka zawiera więcej białka ogólnego niż którykolwiek z innych białek. Dla porównania, 170 gram orzeszków prażonych na sucho pakuje w nas więcej leucyny i innych BCAA niż którykolwiek ze źródeł mięsnych, ale nie tak dużo białka.   Należy pamiętać, że  leucyna jest głównym motorem syntezy białek mięśniowych. Jednak ilość leucyny jest na bardzo podobnym poziomie jeśli chodzi o środki spożywcze.

Każdy z produktów wymienionych poniżej jest dobrym źródłem BCAA. Badania pokazują, że 3 gramy to przybliżona ilość leucyny potrzebna w danym posiłku w celu maksymalizacji syntezy białek. Jeśli jesteś w stanie zjadać sześć lub dziewięć całych jajek to pozwoli ci to na zapewnienie odpowiedniej ilości leucyny.  Z drugiej strony, 170 gram orzeszków może nie brzmi aż tak dużo,a pozwala na podobny efekt. Musisz się zastanowić patrząc na swoje plany posiłków, spożywanych kalorii i podziałów makro czy spożywasz ich na tyle aby zapewnić poziom 3 gramów leucyny na posiłek. Jeśli nie możesz zwiększyć porcji tych pokarmów białkowych z powodu ograniczeń kalorycznych lub makro, musisz zastanowić się nad suplementacją BCAA.

Posiłek

Porcja

Białko

BCAA

Leucine

Isoleucine

Valine

pierś z kurczaka

170 gram

36 g

6,6 g

2,9 g

1,8 g

1,9 g

tuńczyk w puszce

170 gram

33 g

5,6 g

2,5 g

1,5 g

1,6 g

łosoś

170 gram

34 g

5,9 g

2,7 g

1,5 g

1,7 g

tilapia

170 gram

34 g

5,9 g

2,7 g

1,6 g

1,6 g

Jajko

1 szt

6,3 g

1,3 g

0,54 g

0,3 g

0,4 g

Białko jajka

1 szt

3,6 g

0,8 g

0,3 g

0,2 g

0,3 g

Orzeszki prażone

170 gram

12g

6,8 g

3,1 g

1,7 g

2 g

Wołowina

170 gram

36 g

6,2 g

2,8 g

1,6 g

1,8 g

 

Źródło: fitnessmotywacja.pl

 

Serwis centrumfitness.eu - Zadbaj o swoją kondycję i ciesz się piękną sylwetką

Na stronie znajdziesz plany treningowe oraz zasady odżywiania, które pomogą Ci osiągnąć cel - muskularną sylwetkę, plażową figurę lub zrzuć zbędne kilogramy.
Programy treningowe przeznaczone dla wszystkich niezależnie od tego czy są zawodowcami, trenują dla zdrowia czy po prostu hobbystycznie.

Zgłoś błąd w działaniu strony
lub podziel się z nami uwagami
na temat jej funkcjonalności