nazwy cwiczen po angielsku

Czy kreatyna jest bezpieczna?

Ocena użytkowników: 5 / 5
 
czy-kreatyna-jest-bezpieczna

Przed przystąpieniem do suplementacji danym suplementem, warto by się dowiedzieć jakie są pozytywne, oczekiwane efekty stosowania danego suplementu oraz jakie są skutki uboczne i zagrożenia. Na temat kreatyny można by napisać wiele. Jest to suplement znany i stosowany od bardzo dawna i z tego powodu można sądzić, że kreatyna jest stosunkowo bezpieczna.

Czy kreatyna jest bezpieczna?

I tak i nie - nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Szukając na nie odpowiedzi, należy mieć na uwadze, że istnieje bardzo wiele odmian kreatyny, monohydrat, jabłczan kreatyny, cytrynian kreatyny, kreatyna buforowania, CEE (creatine ethyl ester) i pewnie jeszcze kilka innych. Z tego zbioru kreatyn, można przypuszczać, że zwykły monohydrat jest najbezpieczniejszą wersją, z tego względu, że dostępny jest na rynku od bardzo dawna oraz, co najważniejsze, został wielokrotnie przebadany przez środowiska naukowe, niezależne od producentów suplementów. Tego samego nie można powiedzieć np. o kreatynie buforowanej oraz o CEE. Nie znaczy to oczywiście, że CEE czy kreatyna buforowana jest niebezpieczna, jednak do tego typu produktów należy podchodzić z większą ostrożnością. No dobrze, ale co z tym monohydratem, czy jest on bezpieczny czy nie? Badania na monohydracie nie wykazały, że jest dla nas niebezpieczny, badania były przeprowadzane przy właściwym dawkowaniu tej kreatyny. W rzeczy samej, wszystko można przedawkować, nawet wodę (to nie żart) dlatego przekraczając zalecaną dawkę kreatyny powinniśmy zachować ostrożność.

Warto wiedzieć, że przyjmowanie kreatyny, szczególnie monohydratu kreatyny, powoduje zwiększenie retencji wody w naszych mięśniach. Należy mieć to na uwadze i podczas suplementacji powinniśmy pić dużą ilość wody aby zapewnić naszym mięśniom odpowiednią jej ilość. Jeśli tego nie zrobimy to, w skrajnych wypadkach, możemy doprowadzić do odwodnienia naszego organizmu. Wynika to z tego, że nasze mięśnie przy zwiększonej ilości kreatyny „potrzebują” więcej wody, czy tego chcemy czy nie – jeśli jej nie dostarczymy to woda „ściągnięta” zostanie z wszelkich dostępnych źródeł. Warto wspomnieć, że róże rodzaje kreatyny powodują w różnym stopniu retencję wody w mięśniach, jednak mimo wszystko, przyjmowanie większej ilości płynów jest zalecane.

Jeśli mamy problemy z nerkami, to przed przystąpieniem do suplementacji kreatyną, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Podczas suplementacji kreatyną, nasze nerki pracują intensywniej gdyż muszą one odfiltrować większą ilość produktu powstałego podczas procesu przetwarzania kreatyny, tj. kreatyninę.

Podsumowując, podczas przyjmowania wszelkich suplementów, nawet tych uważanych za „bezpieczne” powinniśmy zachować odpowiednie dawkowanie oraz obserwować reakcję naszego organizmu podczas danego cyklu. Suplementy powinniśmy kupować ze sprawdzonych źródeł i od sprawdzonych producentów, którzy mają dobre opinie wśród użytkowników.

 

Pin It
Zainteresował Cię ten artykuł?
zielona kawa forum

Serwis centrumfitness.eu prezentuje bazę klubów fitness i siłowni z całej Polski. Każdy wpis przed dodaniem jest moderowany, dzięki czemu nasza baza jest aktualna i rzetelna. Podstrona klubu fitness czy siłowni składa się zarówno z danych adresowych, jak również zdjęć, opinii użytkowników, cennika oraz wielu więcej. Jeśli więc szukasz klubu sportowego, fitness, czy siłowni to zapraszamy do przeglądania ich w naszym serwisie, dzięki czemu w łatwy i przyjemny sposób znajdziesz ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Zgłoś błąd w działaniu strony
lub podziel się z nami uwagami
na temat jej funkcjonalności

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok