nazwy cwiczen po angielsku
opublikuj swoj tekst
Ocena użytkowników: 5 / 5
 
czy-kreatyna-jest-bezpieczna

Przed przystąpieniem do suplementacji danym suplementem, warto by się dowiedzieć jakie są pozytywne, oczekiwane efekty stosowania danego suplementu oraz jakie są skutki uboczne i zagrożenia. Na temat kreatyny można by napisać wiele. Jest to suplement znany i stosowany od bardzo dawna i z tego powodu można sądzić, że kreatyna jest stosunkowo bezpieczna.

Czy kreatyna jest bezpieczna?

I tak i nie - nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Szukając na nie odpowiedzi, należy mieć na uwadze, że istnieje bardzo wiele odmian kreatyny, monohydrat, jabłczan kreatyny, cytrynian kreatyny, kreatyna buforowania, CEE (creatine ethyl ester) i pewnie jeszcze kilka innych. Z tego zbioru kreatyn, można przypuszczać, że zwykły monohydrat jest najbezpieczniejszą wersją, z tego względu, że dostępny jest na rynku od bardzo dawna oraz, co najważniejsze, został wielokrotnie przebadany przez środowiska naukowe, niezależne od producentów suplementów. Tego samego nie można powiedzieć np. o kreatynie buforowanej oraz o CEE. Nie znaczy to oczywiście, że CEE czy kreatyna buforowana jest niebezpieczna, jednak do tego typu produktów należy podchodzić z większą ostrożnością. No dobrze, ale co z tym monohydratem, czy jest on bezpieczny czy nie? Badania na monohydracie nie wykazały, że jest dla nas niebezpieczny, badania były przeprowadzane przy właściwym dawkowaniu tej kreatyny. W rzeczy samej, wszystko można przedawkować, nawet wodę (to nie żart) dlatego przekraczając zalecaną dawkę kreatyny powinniśmy zachować ostrożność.

Warto wiedzieć, że przyjmowanie kreatyny, szczególnie monohydratu kreatyny, powoduje zwiększenie retencji wody w naszych mięśniach. Należy mieć to na uwadze i podczas suplementacji powinniśmy pić dużą ilość wody aby zapewnić naszym mięśniom odpowiednią jej ilość. Jeśli tego nie zrobimy to, w skrajnych wypadkach, możemy doprowadzić do odwodnienia naszego organizmu. Wynika to z tego, że nasze mięśnie przy zwiększonej ilości kreatyny „potrzebują” więcej wody, czy tego chcemy czy nie – jeśli jej nie dostarczymy to woda „ściągnięta” zostanie z wszelkich dostępnych źródeł. Warto wspomnieć, że róże rodzaje kreatyny powodują w różnym stopniu retencję wody w mięśniach, jednak mimo wszystko, przyjmowanie większej ilości płynów jest zalecane.

Jeśli mamy problemy z nerkami, to przed przystąpieniem do suplementacji kreatyną, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Podczas suplementacji kreatyną, nasze nerki pracują intensywniej gdyż muszą one odfiltrować większą ilość produktu powstałego podczas procesu przetwarzania kreatyny, tj. kreatyninę.

Podsumowując, podczas przyjmowania wszelkich suplementów, nawet tych uważanych za „bezpieczne” powinniśmy zachować odpowiednie dawkowanie oraz obserwować reakcję naszego organizmu podczas danego cyklu. Suplementy powinniśmy kupować ze sprawdzonych źródeł i od sprawdzonych producentów, którzy mają dobre opinie wśród użytkowników.

 

Serwis centrumfitness.eu - Zadbaj o swoją kondycję i ciesz się piękną sylwetką

Na stronie znajdziesz plany treningowe oraz zasady odżywiania, które pomogą Ci osiągnąć cel - muskularną sylwetkę, plażową figurę lub zrzuć zbędne kilogramy.
Programy treningowe przeznaczone dla wszystkich niezależnie od tego czy są zawodowcami, trenują dla zdrowia czy po prostu hobbystycznie.

Zgłoś błąd w działaniu strony
lub podziel się z nami uwagami
na temat jej funkcjonalności