nazwy cwiczen po angielsku

Skutki uboczne stosowania kreatyny

Ocena użytkowników: 5 / 5
 
skutki-uboczne-stosowania-kreatyny

Kreatyna jako jeden z popularniejszych i najbardziej rozpoznawanych suplementów, nie jest klasyfikowana do substancji niebezpiecznych, jednak podobnie jak każdy inny suplement, powinna być stosowana z umiarem i rozwagą. Przed rozpoczęciem suplementacji kreatyną, warto by poznać możliwe skutki uboczne jej stosowania. Należy pamiętać, że są różne rodzaje kreatyny i wymienione niżej skutki uboczne mogą nie występować w przypadku niektórych z nich.

Skutki ubocznie przy stosowaniu kreatyny wcale nie muszą wystąpić, a jeśli już wystąpią, to ich przebieg będzie inny u różnych osób. U niektórych osób stosowanie kreatyny może prowadzić do skurczy mięśni czy rozstroju żołądka przewanie jest to spowodowane kreatyną niskiej jakości. Niektóre rodzaje kreatyny powodują zwiększoną retencję wody (zwiększone zatrzymywanie wody w mięśniach). Wspomniana zwiększona retencja, w skrajnych wypadkach może prowadzić do odwodnienia organizmu – ale tylko wtedy, kiedy nie spożyjemy wystarczającej ilości płynów w ciągu doby. W przypadku wystąpienia odwodnienia organizmu, możemy odczuwać huśtawki nastroju, czy generalnie, pogorszenie samopoczucia. Warto więc pamiętać o piciu dużych ilości płynów w czasie cyklu kreatynowego.

Kolejny skutek uboczny występuje w przypadku kiedy przyjmujemy zbyt dużo kreatyny przez długi czas. Taka suplementacja prowadzi do zmniejszenia produkcji własnej kreatyny. Z tego powodu nie zalecane są długie cykle na kreatynie (max 4-6 tygodni). Po zakończeniu długiego cyklu kreatynowego, możemy odczuć spadek siły. Związane jest to przede wszystkim z brakiem dostarczania kreatyny z zewnętrznego źródła – suplementu oraz po części, z redukcją produkcji własnej kreatyny. Czas po jakim produkcja własnej kreatyny powróci do pierwotnego poziomu, zależy od tego jakie dawki przyjmowaliśmy oraz jaki był czas stosowania suplementu. Logicznie, krótszy cykl i mniejsze dawki – szybciej wróci nam do normy produkcja własnej kreatyny.

Jako skutek uboczny niektórzy wskazują spadek masy po zakończeniu cyklu – jest to związane z tym, że nasze mięśnie nie zatrzymują tyle wody co podczas cyklu – nie należy jednak utożsamiać takiej utraty masy, z utratą masy mięśni – masa spada wskutek zmniejszenia retencji wody przez mięśnie. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie rodzaje kreatyny, w jednakowy sposób wpływają na retencję wody w mięśniach. Jeden rodzaj wpływa silniej, inny mniej.

Kreatyna jest suplementem znanym od dawien dawna i wnikliwie przebadanym przez laboratoria oraz niezliczone zastępy sportowców. Ten rodzaj suplementu można uznać za stosunkowo bezpieczny.

 

Pin It
Zainteresował Cię ten artykuł?
 odzywki na mase mięśniową

Serwis centrumfitness.eu prezentuje bazę klubów fitness i siłowni z całej Polski. Każdy wpis przed dodaniem jest moderowany, dzięki czemu nasza baza jest aktualna i rzetelna. Podstrona klubu fitness czy siłowni składa się zarówno z danych adresowych, jak również zdjęć, opinii użytkowników, cennika oraz wielu więcej. Jeśli więc szukasz klubu sportowego, fitness, czy siłowni to zapraszamy do przeglądania ich w naszym serwisie, dzięki czemu w łatwy i przyjemny sposób znajdziesz ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Zgłoś błąd w działaniu strony
lub podziel się z nami uwagami
na temat jej funkcjonalności

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok