nazwy cwiczen po angielsku

Skutki uboczne stosowania kreatyny

Ocena użytkowników: 5 / 5
 
skutki-uboczne-stosowania-kreatyny

Kreatyna jako jeden z popularniejszych i najbardziej rozpoznawanych suplementów, nie jest klasyfikowana do substancji niebezpiecznych, jednak podobnie jak każdy inny suplement, powinna być stosowana z umiarem i rozwagą. Przed rozpoczęciem suplementacji kreatyną, warto by poznać możliwe skutki uboczne jej stosowania. Należy pamiętać, że są różne rodzaje kreatyny i wymienione niżej skutki uboczne mogą nie występować w przypadku niektórych z nich.

Skutki ubocznie przy stosowaniu kreatyny wcale nie muszą wystąpić, a jeśli już wystąpią, to ich przebieg będzie inny u różnych osób. U niektórych osób stosowanie kreatyny może prowadzić do skurczy mięśni czy rozstroju żołądka przewanie jest to spowodowane kreatyną niskiej jakości. Niektóre rodzaje kreatyny powodują zwiększoną retencję wody (zwiększone zatrzymywanie wody w mięśniach). Wspomniana zwiększona retencja, w skrajnych wypadkach może prowadzić do odwodnienia organizmu – ale tylko wtedy, kiedy nie spożyjemy wystarczającej ilości płynów w ciągu doby. W przypadku wystąpienia odwodnienia organizmu, możemy odczuwać huśtawki nastroju, czy generalnie, pogorszenie samopoczucia. Warto więc pamiętać o piciu dużych ilości płynów w czasie cyklu kreatynowego.

Kolejny skutek uboczny występuje w przypadku kiedy przyjmujemy zbyt dużo kreatyny przez długi czas. Taka suplementacja prowadzi do zmniejszenia produkcji własnej kreatyny. Z tego powodu nie zalecane są długie cykle na kreatynie (max 4-6 tygodni). Po zakończeniu długiego cyklu kreatynowego, możemy odczuć spadek siły. Związane jest to przede wszystkim z brakiem dostarczania kreatyny z zewnętrznego źródła – suplementu oraz po części, z redukcją produkcji własnej kreatyny. Czas po jakim produkcja własnej kreatyny powróci do pierwotnego poziomu, zależy od tego jakie dawki przyjmowaliśmy oraz jaki był czas stosowania suplementu. Logicznie, krótszy cykl i mniejsze dawki – szybciej wróci nam do normy produkcja własnej kreatyny.

Jako skutek uboczny niektórzy wskazują spadek masy po zakończeniu cyklu – jest to związane z tym, że nasze mięśnie nie zatrzymują tyle wody co podczas cyklu – nie należy jednak utożsamiać takiej utraty masy, z utratą masy mięśni – masa spada wskutek zmniejszenia retencji wody przez mięśnie. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie rodzaje kreatyny, w jednakowy sposób wpływają na retencję wody w mięśniach. Jeden rodzaj wpływa silniej, inny mniej.

Kreatyna jest suplementem znanym od dawien dawna i wnikliwie przebadanym przez laboratoria oraz niezliczone zastępy sportowców. Ten rodzaj suplementu można uznać za stosunkowo bezpieczny.

 

Pin It
Zainteresował Cię ten artykuł?
hormon wzrostu

Serwis centrumfitness.eu prezentuje bazę klubów fitness i siłowni z całej Polski. Każdy wpis przed dodaniem jest moderowany, dzięki czemu nasza baza jest aktualna i rzetelna. Podstrona klubu fitness czy siłowni składa się zarówno z danych adresowych, jak również zdjęć, opinii użytkowników, cennika oraz wielu więcej. Jeśli więc szukasz klubu sportowego, fitness, czy siłowni to zapraszamy do przeglądania ich w naszym serwisie, dzięki czemu w łatwy i przyjemny sposób znajdziesz ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Zgłoś błąd w działaniu strony
lub podziel się z nami uwagami
na temat jej funkcjonalności

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok