nazwy cwiczen po angielsku
opublikuj swoj tekst
Ocena użytkowników: 5 / 5
 
jak uniknąć efektu Jojo

Wiele osób, które próbują schudnąć narzekają na to, że po chwilowym sukcesie ich waga wraca do dawnego, niesatysfakcjonującego poziomu. Niedługo po początkowej radości ze zmiany swojego życia nadchodzi ponure rozczarowanie. Widząc, że nasza walka o piękniejszą sylwetkę i lepsze zdrowie przynosi efekt odwrotny od zamierzonego, łatwo się zniechęcić i zaprzestać podejmowania kolejnych prób. Czy efektu Jojo da się uniknąć? Jak się odchudzać, by efekt naszych wysiłków był trwały?

Czym jest efekt Jojo?

Każdy kto w minimalnym stopniu interesuje się tematyką odchudzania z pewnością przynajmniej raz w życiu usłyszał termin efekt Jojo. Czym on jest i skąd się bierze?

W największym skrócie efekt jojo można określić jako wahania wagi po odchudzaniu. Oznacza to, że nawet jeśli dieta okazała się skutecznie pomóc nam zrzucić zbędne kilogramy, to one później wracają do stanu początkowego lub z nadwyżką. Dla osób zmagających się z problemami z wagą może to być bardzo demotywujące. Z poczucia bezsilności może nas uwolnić fakt, że w większości przypadków efekt Jojo spowodowany jest naszymi błędami, a zatem stosując odpowiednie praktyki można go uniknąć.

Najczęstszą praktyką przyczyniającą się do wystąpienia efektu Jojo są głodówki. Mimo nieustannego powtarzania przez lekarzy, że są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, wiele osób nadal je stosuje chcąc zrzucić zbędne kilogramy. Niestety rozwiązanie to jest nie tylko niezdrowe, ale też nieskuteczne. W momencie, w którym wracamy do normalnego sposobu odżywiania, utracona dzięki głodówce waga do nas wraca.

Długotrwałe nawyki

Podejmując decyzję o odchudzaniu trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to krótkotrwała terapia, lecz zmiany w całościowym stylu życia. Efekt Jojo pojawia się wtedy, gdy dietę traktujemy jako krótki epizod, po którym wracamy do dawnych, niezdrowych nawyków. Dlatego układając swój jadłospis i plan treningowy trzeba myśleć o tym, że będziemy się do nich stosować bardzo długo. Głodówki i drakońskie diety przynoszą szybkie efekty, ale jak mówi przysłowie - łatwo przyszło, łatwo poszło. Łatwe rozwiązania z natury są prowizoryczne. Zmiany w stylu życia powinny być dobrze przemyślane, zbilansowane i dalekowzroczne. Trzeba się pogodzić z tym, że zdrowa masa ciała wymaga od nas długotrwałych wyrzeczeń i dużo dyscypliny.

Profesjonalne wsparcie w procesie odchudzania

Wiele błędów pojawiających się podczas odchudzania bierze się ze zwykłej niewiedzy. Często wydaje nam się, że sami najlepiej znamy swój organizm i jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią strategię odchudzającą. Jednak faktem jest, że zarówno dietetyka, jak i sport to dziedziny niezwykle szerokie i ich opanowanie wymaga długiego przygotowania. Zabierając się za nie bez odpowiedniej wiedzy łatwo wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Efekt Jojo pojawiający się po nierozsądnym odchudzaniu jest na to najlepszym i najczęściej występującym przykładem. Dlatego jeśli znajdujemy się dopiero na początku przygody ze zdrowym odżywianiem i sportem, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów - dietetyków i trenerów, którzy posiadają wiedzę i umiejętności pozwalające na trwałą zmianę stylu życia swoich klientów.

Dla całkowitych laików dobrym startem będą różnego rodzaju wczasy odchudzające. Na tego typu wyjeździe uczestnicy mają okazję zdobyć wszelką potrzebną wiedzę o tym, jak trwale zmienić swoje życie. Pod okiem profesjonalistów zaczynają wprowadzać już pierwsze zmiany - czas obozowy przeznaczony jest między innymi na wykłady dietetyczne i treningi. Poza korzyścią, jaką jest utrata wagi, tego typu wyjazd to także okazja do zawarcia wielu ciekawych znajomości z ludźmi, którzy mają wspólny cel - zdrowsze życie. Mając wokół siebie ludzi, którzy podzielają nasze priorytety, łatwiej trzymać się podjętych wspólnie postanowień. W przypadku tak ważnych i trudnych decyzji jak odchudzanie, wsparcie jest niezwykle ważne.

Serwis centrumfitness.eu - Zadbaj o swoją kondycję i ciesz się piękną sylwetką

Na stronie znajdziesz plany treningowe oraz zasady odżywiania, które pomogą Ci osiągnąć cel - muskularną sylwetkę, plażową figurę lub zrzuć zbędne kilogramy.
Programy treningowe przeznaczone dla wszystkich niezależnie od tego czy są zawodowcami, trenują dla zdrowia czy po prostu hobbystycznie.

Zgłoś błąd w działaniu strony
lub podziel się z nami uwagami
na temat jej funkcjonalności