nazwy cwiczen po angielsku
opublikuj swoj tekst
Ocena użytkowników: 0 / 5
 

Takie marzenie możesz spełnić jedynie w czasie śniadania.

O tym, że nie należy zaczynać dnia bez zjedzenia śniadania wiemy wszyscy doskonale.


W najnowszych badaniach na temat wpływu śniadania na wagę ciała Lisa Purslow z Cambridge z zespołem opisała w artykule opublikowanym w American Journal of Epidemiology jak wpływa na wagę ciała ma ilość spożytych kcal na śniadanie.
Badali oni dwukrotnie 6764 kobiety i mężczyzn w średnim wieku w odstępie paru lat.
Okazało się, że ludzie jedzący obfitsze śniadanie cechowali się mniejszą wagą ciała. Im większy % dziennego spożycia kalorii zjesz na śniadanie tym mniej kilogramów przybędzie ci w okresie paru lat. Kiedy badane osoby jadły na śniadanie 0 – 11 % dziennego spożycia kcal to przytyły średnio o 1,23 kg, kiedy jadły 22-50 % to przytyły tylko 0,79 kg. Najciekawszym jest to, że efekt ten jest niezależny od innych czynników. Nie jest on powiązany z całkowitą ilością spożytych kalorii (jedzący obfite śniadania mogli nawet jeść więcej nie tyjąc) i stopniem aktywności fizycznej.
Jeżeli zamiast spożywać na śniadanie 10% dziennego spożycia kcal będziemy zjadali 40% to w ciągu 10 lat będziemy ważyli o 2,6 kg mniej niż ludzie spożywający mało obfite śniadanie.
Dlaczego tak się dzieje ?
„Osoby, które jedzą proporcjonalnie więcej dziennego spożycia kcal na śniadanie często jedzą mniej przekąsek i niezdrowej żywności ponieważ po obfitym śniadaniu dłużej są syci i mają bardziej stabilny poziom glukozy we krwi. Osoby, które rezygnują ze śniadania częściej prowadzą niezdrowy styl życia, jedzą mniej owoców i warzyw, zaś więcej tłuszczu i rzadko podejmują aktywność fizyczną. Skorygowaliśmy wyniki o wszystkie te czynniki i mimo to dalej obserwowaliśmy, że ci, którzy jedli więcej kcal na śniadanie i mniej w późniejszej części dnia nie tyli tak szybko. Jest więc możliwym, że przedłużony czas głodzenia (tak jak u tych, którzy rezygnują z jedzenia śniadania) może wywoływać zmiany metaboliczne i hormonalne. One zaś powodują, że kiedy jedzony jest posiłek w późniejszej części dnia to organizm wykazuje tendencję do magazynowania większej ilości tłuszczu” Dr Nita Forouhi.

Porada praktyczna:
Nigdy nie wychodź rano z domu bez śniadania, tym bardziej jeżeli się odchudzasz.

Przygotowano na podstawie:
Am J Epidemiol. 2008 Jan 15;167(2):188-92.
Energy intake at breakfast and weight change: prospective study of 6,764 middle-aged men and women.
Purslow LR, Sandhu MS, Forouhi N, Young EH, Luben RN, Welch AA, Khaw KT, Bingham SA, Wareham NJ.

Źródło: zdrowieitrening.pl

Serwis centrumfitness.eu - Zadbaj o swoją kondycję i ciesz się piękną sylwetką

Na stronie znajdziesz plany treningowe oraz zasady odżywiania, które pomogą Ci osiągnąć cel - muskularną sylwetkę, plażową figurę lub zrzuć zbędne kilogramy.
Programy treningowe przeznaczone dla wszystkich niezależnie od tego czy są zawodowcami, trenują dla zdrowia czy po prostu hobbystycznie.

Zgłoś błąd w działaniu strony
lub podziel się z nami uwagami
na temat jej funkcjonalności