nazwy cwiczen po angielsku

Dieta na masę, a trening czyli podstawy dobrego odżywiania

Ocena użytkowników: 5 / 5
 
dieta-na-mase-a-trening-czyli-podstawy-dobrego-odzywiania

Kiedy budujemy masę mięśniową, niezmiernie ważne jest spożywanie właściwych składników odżywczych. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza jeśli trenujemy sporty siłowe i chcemy przybrać na masie.

Odpowiednia dieta na równi z samymi ćwiczeniami fizycznymi jest kluczowym elementem, który pozwoli nam zbudować masę mięśniowa. Układając więc plan treningu, powinniśmy o tym pamiętać i zapewnić dodatkowy czas na spożycie wartościowych posiłków. Na początku warto podkreślić, że jeśli zaczynamy przygodę z ćwiczeniami kulturystycznymi, to przede wszystkim powinniśmy się jednak skupić na treningu. Jednakże układanie i pilnowanie diety od samego początku da nam lepsze skutki.

Co nam da dobrze ułożona dieta?

Trzymanie właściwej, zdrowej i zbilansowanej diety jest niezwykle istotne z wielu przyczyn. Po pierwsze, powinniśmy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość kalorii każdego dnia. Chcąc rozbudować mięśnie, powszechnie uważa się, że dołożenie ok 500 cal każdego dnia jest wskazane. Wartość ta może się jednak różnić w zależności od wielu czynników, np. intensywności treningu oraz naszej masy. Kolejny powód do trzymania odpowiedniej diety jest taki, że jeśli będziemy regularnie i odpowiednio często dostarczać naszemu organizmowi „paliwa” to w czasie treningów będziemy mieli więcej energii i osiągniemy większą efektywność. Wysoce istotnym powodem jest jednak to, że odpowiednia dieta pozwoli dostarczyć do naszego organizmu niezbędne składniki budulcowe naszych mięśni oraz niezbędne składniki poprawiające funkcjonowanie całego układu nerwowego.

Węgle, białka oraz tłuszcze

Możemy wyróżnić takie składniki pokarmowe jak: białka, tłuszcze, węglowodany. Dodatkowo, aby zapewnić prawidłową pracę całego organizmu, musimy dostarczyć do naszego organizmu także witaminy oraz mikroelementy.

Węglowodany – są one głównym źródłem energii, popularnie zwane także cukrami. Występuje bardzo wiele różnych cukrów – jedne są dla nas bardziej wartościowe, inne mniej. Generalnie, im węgle są mniej przetworzone tym dla nas lepiej – z tego względu unikamy wszelkiej maści słodyczy oraz cukru, ale chętnie konsumujemy owoce (jabłka, banany, itp), produkty zbożowe np. kasze, makarony, ryż, warzywa np. ziemniaki, fasolę, itp.

Białka – nazywane również aminokwasami, to podstawowy składnik budulcowy naszego organizmu, to właśnie z nich zbudowane są mięśnie. Dostarczenie odpowiedniej ilości aminokwasów, zwłaszcza tych pozyskanych z mięsa, ryb czy jaj, jest istotnym elementem diety sportowca. Należy jednak pamiętać, że spożywanie zbyt dużej ilości aminokwasów może mieć również negatywny skutek – jeśli nasza dieta będzie zbyt bogata w białka, to nasz organizm zacznie je spalać, zamiast wykorzystywać jako budulec do mięśni. Odpowiednia dzienna ilość białka dla osób aktywnie uprawiających kulturystykę to ok 2 do 3 gramów na kilogram masy ciała. Należy pamiętać, że podczas spożywania dużych ilości białka, powinniśmy spożywać więcej płynów – tak aby szkodliwe produkty przemiany materii były wydalenie z naszego organizmu.

Tłuszcze – są również ważnym składnikiem pokarmowym. Po pierwsze, stanowią one główny składnik energetyczny naszego organizmu – powinny pokrywać ok 20% - 35% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Odgrywają one również rolę przy budowaniu mięśni – to z tłuszczy zbudowane są błony komórkowe, więc siłą rzeczy, są one potrzebne do budowy komórek mięśniowych. Dodatkowo, tłuszcze są potrzebne do przyswajania pewnych witamin.

Każdy z wymienionych składników jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podczas układania diety, musimy o tym pamiętać.

Zobacz też:

Dieta na masę
4 dniowy trening na masę
Dieta na masę czyli co jeść, aby przybrać na masie

 

Pin It
Zainteresował Cię ten artykuł?
 odzywki na mase mięśniową

Serwis centrumfitness.eu prezentuje bazę klubów fitness i siłowni z całej Polski. Każdy wpis przed dodaniem jest moderowany, dzięki czemu nasza baza jest aktualna i rzetelna. Podstrona klubu fitness czy siłowni składa się zarówno z danych adresowych, jak również zdjęć, opinii użytkowników, cennika oraz wielu więcej. Jeśli więc szukasz klubu sportowego, fitness, czy siłowni to zapraszamy do przeglądania ich w naszym serwisie, dzięki czemu w łatwy i przyjemny sposób znajdziesz ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Zgłoś błąd w działaniu strony
lub podziel się z nami uwagami
na temat jej funkcjonalności

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok