Dieta odchudzająca
- Szczegóły
- Dieta i suplementy
- 3499
Diety odchudzające są coraz to powszechniejsze, a ich odmian jest coraz więcej. Dieta odchudzająca najprościej pisząc jest to sposób odżywiania się, który ma pomóc zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej i pozbyć się niepotrzebnych kilogramów.
Powodem stosowania diety mogą być chęć lepszego wyglądu, poprawę kondycji fizycznej lub osiągnięć w sporcie czy polepszenia samopoczucia. Poprzez zmniejszenie ilości spożywanego jedzenia, zmniejszamy produkcję tkanki tłuszczowej, która jest produkowana w momencie, kiedy nasz organizm otrzymuję więcej pożywienia niż potrzebuje. Przy wzmożonym wysiłku następuję spalenie części tkanki tłuszczowej, którą organizm zamienia na energie potrzebną do wykonania określonej pracy mięśni.
Dieta posiada zarówno swoje pozytywne strony jak i negatywne. Do pozytywnych należy zaliczyć:
poprzez stosowanie diety uczymy się prawidłowych nawyków żywieniowych, sięgamy po produkty, których, na co dzień nie spożywaliśmy, a które urozmaicą nasze posiłki w dostarczą cennych składników odżywczych, wpływa na poprawę stanu zdrowia szczególnie u osób cierpiących na nadwagę lub co gorsza otyłość.
Do negatywnych skutków stosowania diety odchudzającej zaliczamy:
diety, które eliminują spożywanie pewnych grup produktów może zachwiać dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, które są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Dieta musi być odpowiednio dopasowana do potrzeb organizmu oraz uzupełniona o suplementy diety, aby naszym organizmie nie powstały niedobory witamin i innych składników mineralnych. Do najpopularniejszych diet można zaliczyć:
- dieta dukana
- dieta Kwaśniewskiego
- dieta kapuściana
- dieta białkowa ( proteinowa)
- dieta kopenhaska
- dieta 1000 kalorii
- dieta South Beach
- dieta Montaigne’ca
- dieta norweska
Dieta odchudzająca- Czy można odchudzać się i jeść słodycze ?
„Gdy widzę słodycze to kwiczę a oczy mi świecą jak znicze” – śpiewał kilka lat temu zespół Golec Uorkiestra. Większość osób odchudzających się, jest w stanie wyżyć na kilku listkach sałaty, wyrzec się mięsa czy chleba ale zrezygnować ze słodyczy?! Większość restrykcyjnych diet kończy się tym, że pewnego dnia, po wielu wyrzeczeniach w poczuciu winy pałaszujemy pół tabliczki czekolady, albo paczkę ciastek z myślą, że cóż, najwyraźniej jesteśmy słabi, nie dla nas szczupła sylwetka, bez słodyczy nie potrafimy żyć.
Dlaczego ciągnie nas tak do tego wroga szczupłej sylwetki? Czy można odchudzać się i jeść słodycze?
Zdaniem psychologów u wielu ludzi syndrom objadania się słodyczami jest wynikiem wychowania. Jeśli jako dzieci dostawaliśmy cukierki w nagrodę ( za dobre stopnie), albo na pocieszenie ( bo było nam smutno), w dorosłym życiu też będziemy siebie tak nagradzać.
Dieta
Słodycze kojarzą nam się z pocieszeniem ( chwilowym, ale zawsze), z troską, miłością, z obdarowywaniem przez bliskich. Stosujemy je przecież jako najlepsze lekarstwo na stres! I jak z tego zrezygnować?
Rodzice często próbują zachęcić dziecko do zjedzenia warzyw słowami: zjesz szpinak, dostaniesz w nagrodę deser. Efekt? Niechęć do szpinaku zostanie nam do końca życia ( to coś do czego zjedzenia nas zmuszano) a słodycze, ta wspaniała nagroda za poświęcenie będą nam po latach wychodzić… z boków warstewkami tłuszczu.
Czy słodycze poprawiają nastrój? Ależ oczywiście! Tylko, że na krótko. Cukry proste, w które obfitują słodycze, przedostają się szybko do krwi. Powoduje to gwałtowny przyrost insuliny, która zamienia je w tkankę tłuszczową. Po gwałtownym przyroście poziomu insuliny we krwi, następuje bardzo szybki jego spadek i nasz mózg rejestruje, że jest „głodny”. To dlatego zaraz po zjedzeniu słodyczy bardzo szybko znów mamy ochotę coś przekąsić.
Często nawet nie uświadamiamy sobie, że jedząc całkiem wydawałoby się „niewinne”, produkty konsumujemy niebywałe ilości cukru. Przyjrzyjmy się słodkim płatkom śniadaniowym. Czy nie wydają się być najlepszym, zdrowym produktem na szybkie śniadanie?
Otóż nie. Zwykłe płatki kukurydziane albo pełnoziarniste musli – to zdrowie. Natomiast płatki przetworzone, takie najbardziej lubiane przez dzieci: czekoladowe kuleczki, poduszeczki mogą zawierać nawet 30 % cukru!
Podobnie jest z sokami w kartonikach. Zawierają olbrzymie ilości cukru. Jogurty, zwłaszcza te reklamowane jako „specjalnie dla dzieci” powinny stać na półkach ze słodyczami, a nie na nabiale.
Jeśli zatem nie jesteś w stanie przeżyć bez kawałka czekolady… a chcesz schudnąć to przede wszystkim czytaj etykiety na kupowanych produktach i ograniczaj spożywane ilości cukru w produktach, które za słodycze absolutnie nie uważasz.
Na słodycze pozwalaj sobie maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Porcja słodyczy nie powinna jednak dostarczyć więcej niż 10% kalorii twojej diety. Pamiętaj, że 200 % kalorii mają trzy kostki czekolady czy mała porcja mlecznych lodów.
Jeśli nie możesz zrezygnować ze słodyczy, staraj się przynajmniej dokonywać lepszego wyboru.
Najzdrowsza jest czekolada (deserowa)… gorzka, z dużą zawartością kakao. Potem mleczna. Natomiast biała czekolada, niezawierająca składników pochodzących z ziaren kakaowca to sam zlepek cukru i tłuszczu. Podobnie jest z czekoladą „nadziewaną” -wielka bomba kaloryczna (600 kalorii w 100 gramach).
Jeśli masz ochotę na deser to niech to będzie budyń, galaretka owocowa (np.: z truskawkami) czy sałatka owocowa.
Lizaki, landrynki, krówki poza cukrem i dodatkami chemicznymi nie dostarczają żadnych wartości odżywczych!
Batony mają więcej tłuszczu od klasycznej czekolady.
A zatem w tym specjalnym dniu w tygodniu, kiedy to pozwolisz sobie na coś słodkiego bądź szczególnie wybredna. Wybieraj najlepszą czekoladę albo inny, ulubiony swój przysmak i celebruj tą chwile. Usiądź spokojnie w fotelu, posmakuj, rozkoszuj się. Jeśli zjesz tylko wyznaczoną porcję nie utyjesz.
-
Karolina Wojciechowska Karolina Wojciechowska